oświetlenie w kuchni sufitowe

Oświetlenie w kuchni sufitowe – jakie lampy wybrać?

Oświetlenie w kuchni powinno łączyć wysoką funkcjonalność z ciekawym designem. W końcu jest to prawdziwe centrum domu i jedno z najważniejszych pomieszczeń. To tam każdego dnia spędzamy naprawdę sporo czasu.

Jak zatem zaplanować oświetlenie w kuchni? Czy zastosować wyłącznie lampy sufitowe, czy też wprowadzić większe zróżnicowanie opraw? Jakie lampy kuchenne wybrać? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Lampy kuchenne – funkcjonalność i design

Oświetlenie w kuchni przede wszystkim ma zapewniać pełną swobodę i komfort codziennego działania. To bowiem w tym pomieszczeniu przygotowujemy, a także często spożywamy posiłki. To tam spędzamy leniwe poranki lub rozmawiamy z członkami rodziny i przyjaciółmi.

Kuchnia łączy zatem funkcje praktyczne z przytulną przestrzenią do wypoczynku. W takim miejscu zatem oświetlenie odgrywa olbrzymią rolę, wpływając na nastrój i wygląd całego wnętrza.

Różne rodzaje oświetlenia do kuchni

Jakie lampy trafiają do kuchni? Wbrew pozorom nie są to tylko praktyczne lampy sufitowe. Oprawy kuchenne dzieli się na trzy grupy, związane z rolą, jaką dane lampy pełnią w pomieszczeniu.

Można zatem spotkać:

  • równomierne oświetlenie ogólne (lampy sufitowe, lampy wiszące),
  • oświetlenie zadaniowe (reflektory, lampy na szynoprzewodach),
  • oświetlenie dekoracyjne (taśmy LED, oczka wpustowe).

Lampy główne zazwyczaj wykorzystuje się do wykonywania prostych czynności i przemieszczania się. Są to zatem produkty emitujące rozproszone światło, doświetlające całą przestrzeń.

Lampy zadaniowe natomiast to produkty wyposażone w źródła światła emitujące snop o większym natężeniu. Dzięki temu pozwalają na realizację bardziej precyzyjnych zadań. Stąd takie rozwiązania trafiają zwłaszcza nad blaty robocze i wyspy kuchenne.

Oświetlenie dekoracyjne stanowi chyba najbardziej zróżnicowaną kategorię, gdy wybiera się lampy do kuchni. Dlaczego? Ponieważ same oprawki bywają ciekawą ozdobą przestrzeni. Można choćby zastosować stylowe lampy sufitowe lub dużą lampę wiszącą. Oprócz tego stawia się też na niewielkie produkty oświetleniowe, które przy pomocy światła podkreślają wybrane detale wnętrza. Pojawia się choćby oświetlenie liniowe ścian, podłóg i sufitów oraz dekoracyjne podświetlenie mebli. Dzięki nim dopełnia się aranżację oraz tworzy ciekawy klimat w pomieszczeniu.

Jakie powinny być kuchenne lampy sufitowe – nowoczesne i bezpieczne oświetlenie w kuchni

Czym muszą wyróżniać się lampy kuchenne? Kwestie estetyczne są bardzo istotne, jednak nie najważniejsze w przypadku oświetlenia do domu.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Wszystkie oprawy oświetleniowe do kuchni powinny być przede wszystkim trwałe i wodoszczelne. Niekorodujące, solidne materiały oraz wysoki współczynnik IP stanowią gwarancję, że takie lampy będą w pełni bezpieczne w codziennym użytkowaniu. W końcu w kuchni dochodzi często do rozchlapywania wody, a wilgotność bywa wysoka. Zastosowanie odpowiednich produktów zmniejsza zatem ryzyko uszkodzenia lampy i zwarcia w instalacji elektrycznej.

Nie tylko lampa sufitowa, czyli praktyczne oświetlenie w kuchni sufitowe, zadaniowe i dekoracyjne

Jakie rodzaje opraw najczęściej trafiają do kuchni? Wszystko zależy od wybranej aranżacji. W mniejszych pomieszczeniach stawia się na oszczędniejsze produkty oświetleniowe. Mogą to być na przykład praktyczne lampy sufitowe (plafony lub oczka wpustowe), które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym dają dużo światła.

Jako oświetlenie ogólne lub zadaniowe nad wyspę kuchenną, wykorzystuje się efektowne lampy wiszące, cieszące się obecnie olbrzymią popularnością. Można zawiesić jedną, dużą oprawę albo kilka mniejszych, ułożonych w rzędy. W obecnym sezonie dużą popularnością cieszą się choćby efektowne rozwiązania z tekstylnymi abażurami, które przyjemnie rozpraszają światło.

Wiele osób chętnie wybiera systemy oświetlenia na szynoprzewodzie z lampami wiszącymi lub małymi reflektorkami, przy których reguluje się kąt padania światła, co zwiększa komfort oświetleniowy w tej części pomieszczenia.

Jako delikatne oświetlenie dekoracyjne chętnie stosuje się taśmy LED. Umieszcza się je pod szafkami, wzdłuż blatów roboczych, a nawet w fugach między płytkami i elementami parkietu.

Dobrze dobrane lampy – dlaczego warto postawić na żarówki LED?

Gdy dobiera się lampy do kuchni, warto dokładnie przemyśleć kwestię żarówek. Najlepiej zdecydować się na oświetlenie kuchni LED. Dzięki temu zmniejsza się zużycie energii elektrycznej i wydłuża czas pracy każdego źródła światła.

Dodatkowo produkty w technologii LED coraz częściej włącza się do domowych systemów typu Smart House, co pozwala na wygodne, zdalne sterowanie domowym oświetleniem, również w kuchni. W ten sposób dopasowuje się natężenie, temperaturę barwową i kolor światła do bieżących potrzeb, a także tworzy się konkretne sceny świetlne do szybkiego wykorzystania w przyszłości.

Nowoczesne lampy sufitowe do kuchni i inne oprawy – szeroki wybór możliwości w naszym domu

Lampy sufitowe do kuchni i inne produkty oświetleniowe występują w wielu rodzajach, kształtach i kolorach. Łatwo znaleźć solidne, efektowne rozwiązania we wszystkich modnych stylach – od rozwiązań minimalistycznych i nowoczesnych, przez lampy klasyczne, po retro oprawy.

Warto planować kompleksowo, by wszystkie lampy wprowadzone do kuchni stworzyły spójny system o sporych walorach estetycznych. Wówczas kuchnia stanie się nie tylko wygodna i bezpieczna, ale też elegancka i piękna.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge