Oświetlenie wejścia domu – jakie lampy wybrać?
Właściwie dopasowane lampy powinny trafić nie tylko do domowych wnętrz, ale także na teren całej posesji. Szczególnie ważne, pod względem funkcjonalności terenu i jego walorów estetycznych, jest oświetlenie zewnętrzne wejścia do domu.
Jakie lampy wybrać, by uzyskać optymalny efekt, gdy tworzy się oświetlenie zewnętrzne domu? Czym się kierować, podczas planowania systemu oświetlenia wejścia do domu? Z jakich źródeł światła skorzystać, by stworzyć wygodne rozwiązanie? Gdzie zamontować lampy zewnętrzne (np. lampę wiszącą lub ścienną) z czujnikiem ruchu? O tym napiszemy poniżej.
Nowoczesne oświetlenie wejścia do domu – do czego przydaje się nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu?
Dlaczego oświetlenie drzwi wejściowych jest tak ważne? W przydomowym terenie wykorzystuje się rozmaite lampy. Tworzy się praktyczne oświetlenie tarasu, a także stosuje rozmaite lampy ogrodowe do podświetlania ścieżek, miejsc do rekreacji oraz szczególnie dekoracyjnych elementów przestrzeni. Dzięki takim lampom można swobodnie przemieszczać się po terenie, bez obaw o upadek. Budują przy tym przyjemną przestrzeń do rekreacji w ogrodzie wieczorem i w nocy.
A co daje oświetlenie drzwi wejściowych? Spełnia ono oczywiście wszystkie wymienione powyżej funkcje. Ułatwia wejście do domu, gdyż lampa skraca czas potrzebny na znalezienie kluczy w torebce oraz trafienie nimi do zamka. Lampy doświetlają schody, minimalizując ryzyko potknięcia i bolesnych kontuzji. Gdzie najczęściej montuje się produkty tego typu? Zazwyczaj oświetlenie zewnętrzne domu umieszcza się przy drzwiach wejściowych od strony furtki, a także w pobliżu wejścia ogrodowego i garażu.
Nie zapominajmy ponadto o tym, że wejście do domu to jeden z kluczowych elementów całej elewacji, widoczny zazwyczaj z drogi. Warto zatem odpowiednio go wyeksponować i ozdobić. Przy pomocy światła da się osiągnąć naprawdę ciekawe rezultaty estetyczne.
Jakie oświetlenie przed wejściem do domu – najważniejsze cechy produktów w strefie wejściowej
Oświetlenie przy drzwiach wejściowych, podobnie jak inne oprawy, służące jako oświetlenie zewnętrzne domu, bywa narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto zatem sięgać po różne rodzaje lamp przystosowanych do pracy w takim środowisku. Powinny się one odznaczać wysoką wodoszczelnością, najlepiej na poziomie wyższym niż IP44. Dodatkowo, dobrze znaleźć produkty, które są w stanie wytrzymać działanie promieniowania UV i zmiany temperatur. Wówczas posłużą jako oświetlenie wejścia lub przydomowego terenu przez naprawdę długi czas.
Jak sprawić, by lampy nad drzwi wejściowe były jak najbardziej funkcjonalne? Oświetlenie domu zewnętrzne, montowane zwłaszcza nad drzwiami wejściowymi, powinno być energooszczędne. Do wyboru są dwie kategorie konstrukcji, podzielone ze względu na sposób zasilania. Jeśli oprawy montuje się na otwartym terenie, można pokusić się o lampy solarne, zasilane energią promieni słonecznych. Jeżeli jednak dysponuje się zadaszonym gankiem, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rozwiązania podłączone do domowej sieci energetycznej.
W obu przypadkach powinny być one wyposażone w źródło światła emitujące delikatne światło. Drzwi wejściowe nie wymagają bowiem dużego natężenia światła, a raczej subtelnej poświaty, która ułatwi korzystanie z tej przestrzeni w nocy, bez podrażniania oczu nawykłych do ciemności.
Niezmiernie praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu lub zmierzchu, który uruchamia oświetlenie po zmroku. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić komfort oraz obniżyć wysokość rachunków za oświetlenie. Poszczególne punkty świetlne uruchamiają się bowiem tylko wtedy, gdy faktycznie są potrzebne.
Oświetlenie wejścia do domu LED – jak wybrać lampy zewnętrzne?
Lampy zewnętrzne na elewacji przy wejściu powinny być równocześnie funkcjonalne i dekoracyjne, dostosowane do estetyki budynku oraz całego terenu wokół. Warto zdecydować się na lampę LED do drzwi wejściowych (np. nowoczesne lampy na elewację). Wyróżnia się wysoką żywotnością i trwałością, a przy tym przynosi spore oszczędności energetyczne, co przekłada się na mniejsze wydatki dla domowego budżetu.
Zewnętrzne lampy wiszące nad drzwi bywają mocno zróżnicowane. Najczęściej montuje się lampy LED na ścianę symetrycznie, po obu stronach wejścia. Mogą to być:
-
kinkiety,
-
różne rodzaje reflektorów,
-
plafony.
Jeśli nad drzwiami występuje zadaszenie, można pokusić się o lampy wiszące lub sufitowe. Praktycznym rozwiązaniem jest postawienie na niewielkie oczka wpustowe lub małe lampy natynkowe. Wpisują się w założenia większości modnych stylów aranżacyjnych, a przy tym nie zajmują cennego miejsca.
Nie zapominajmy też o tym, że gdy wybiera się typy lamp i źródło światła nad drzwi, należy uzupełnić je też o inne rodzaje produktów oświetleniowych. Warto zatem, na ścieżce dojścia do domu od bramy, zamontować dodatkowe punkty świetlne (np. oprawy najazdowe lub słupki ogrodowe, wyposażone w czujnik zmierzchu). Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa i ułatwia przemieszczanie się po przydomowym terenie po zapadnięciu zmroku. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowe planowanie całego systemu oświetleniowego w domu i w jego bezpośrednim otoczeniu.
Jak oświetlić wejście do domu – zabudowane ganki a lampy na zewnątrz domu
Nieco inne rozwiązania wykorzystuje się, gdy nad drzwiami znajduje się zadaszenie, bądź gdy stworzyło się w pełni zabudowany wiatrołap przed drzwiami wejściowymi. Wówczas można wykorzystać lampy o mniejszym stopniu wodoszczelności, gdyż nie będą bezpośrednio narażone na zalanie wodą.
Jaka lampa zewnętrzna przyda się w takim miejscu? Jako oświetlenie wejścia do domu można wykorzystać:
-
lampy sufitowe,
-
lampy wiszące (w tym nawet niewielkie, nowoczesne żyrandole),
-
kinkiet,
-
oczka wpustowe,
-
reflektory.
Powinny to być modele wyposażone w źródła światła LED, z czujnikiem ruchu, co zwiększa funkcjonalność przestrzeni. Nie trzeba bowiem poszukiwać w ciemnościach włączników światła.
Oświetlenie drzwi wejściowych do domu – bezpieczeństwo i wygoda a oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie drzwi wejściowych powinno być wygodne, trwałe (wysoka wodoszczelność, lampy z czujnikiem ruchu), zapewniać bezpieczeństwo przez całą noc oraz wpisywać się w całościową aranżację terenu.
Takie lampy zewnętrzne, stosowane przy drzwiach wejściowych (w tym lampy sufitowe, stojące i kinkiety zamontowane na ścianie), wyposażone w odpowiednie źródła światła, zapewnią optymalne warunki i sprawią, że korzystanie z przydomowej przestrzeni będzie jeszcze wygodniejsze dla wszystkich – domowników i gości.
1 Comment
Marcela
Wydaje mi się, że najlepsze są takie lampy z czujnikiem ruchu, ale ważne żeby czujnik miał dość szeroki zasięg i szybko nas wychwytywał i zapalał światło. Wtedy będzie i bezpieczeństwo, i oszczędność :)