oświetlenie wysokiego salonu

Oświetlenie wysokiego salonu – najpraktyczniejsze rozwiązania

Przestronne i wysokie salony dają olbrzymi komfort podczas kreowania aranżacji. Spotyka się bowiem znacznie mniej ograniczeń niż w ciasnych pokojach, w których każdy element powinien mieć perfekcyjnie zaplanowane miejsce.

Mimo to w wysokich pomieszczeniach również można napotkać pewne trudności, zwłaszcza w kwestii odpowiedniego zbudowania systemu oświetleniowego. O czym pamiętać i czym się kierować? Czy tylko lampa wisząca sprawdzi się do wysokiego pomieszczenia? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie wysokich pomieszczeń – najpopularniejsze typy wnętrz i style a wysokie pomieszczenia

Wysoki sufit to znak rozpoznawczy przede wszystkim wnętrz w stylu industrialnym. W loftach, aranżowanych często w dawnych fabrykach lub magazynach, często zyskuje się duże, otwarte pomieszczenia mieszkalne z podziałem na strefy, pełne światła i przestrzeni.

To jednak nie jedyne miejsca, gdzie spotyka się przestrzenie z wysokim sufitem. Takie salony z wygodną strefą wypoczynkową można również znaleźć choćby w ramach wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, budowanych według nowoczesnych projektów, bądź w mieszkaniach w stylu klasycznym, znajdujących się w starych, zabytkowych kamienicach.

Jaki projekt się sprawdzi, jeśli mamy naprawdę wysoki salon? Wysokie pomieszczenie daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych niż niewielki metraż. Niesie jednak również pewne trudności, z których trzeba zdawać sobie sprawę, zanim przystąpi się do planowania oświetlenia ogólnego, zadaniowego i dekoracyjnego w salonie. Jaki zatem wybór lamp do salonu będzie w tym przypadku najlepszy?

Lampy do wysokich pomieszczeń – największe wyzwania w aranżacji salonu przy użyciu lampy wiszącej i innych opraw

Paradoksalnie wysoki sufit w dużej przestrzeni nie zawsze musi gwarantować, że we wnętrzu będzie sporo światła. Jeśli bowiem wybierze się nieodpowiednie źródła światła i oprawy, można doprowadzić do sytuacji, gdy w pomieszczeniu będzie ciemno, a wiele stref pozostanie całkiem niedoświetlonych.

Podstawową kwestią jest konieczność zawieszenia lamp do salonu na odpowiedniej wysokości, by równomiernie doświetlić przestrzeń, a także ułatwić sobie regularną konserwację oprawy i źródeł światła. W innym razie wymiana żarówki lub umycie klosza, znajdującego się 4 lub 5 metrów nad podłogą potrafi stać się wielkim wyzwaniem. Często w takim wysokim wnętrzu przydaje się lampa wisząca dająca możliwość przedłużenia przewodu.

Co jeszcze jest ważne przy urządzaniu wysokich, nowoczesnych wnętrz i oświetleniu ich? Pojedyncze lampy sufitowe mogą nie zagwarantować odpowiedniego oświetlenia wysokich wnętrz – nawet gdy wybraliśmy duże lampy. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, centralnie umieszczona lampa sufitowa nie doświetli bocznych sektorów. W takich miejscach trzeba zatem rozważyć wykorzystanie kilku lamp głównych oraz ewentualnie oświetlenia dodatkowego (np. lampy ścienne lub lampa podłogowa), by stworzyć optymalne warunki świetlne w dużej przestrzeni.

Dobór źródeł światła w wysokim pomieszczeniu

Jeśli planuje się oświetlenie do wysokich pomieszczeń (np. lampy w dużym salonie), trzeba pamiętać o źródłach światła, które pozwolą uzyskać odpowiednie natężenie oświetlenia. Zwłaszcza słabe produkty o małym natężeniu, zawieszone wysoko, tuż pod sufitem, nie zapewnią wystarczającego doświetlenia wnętrza, by można było z niego wygodnie korzystać.

Do wysokich pomieszczeń warto wykorzystać mocniejsze żarówki LED, najlepiej z funkcją ściemniania i możliwością regulacji innych parametrów światła, co znacząco ułatwia kontrolę warunków oświetleniowych.

Lampy sufitowe czy lampy wiszące a wysokie wnętrza – praktyczne główne oświetlenie wysokiego salonu

W wysokich wnętrzach trzeba zadbać o wiele kwestii, by system oświetleniowy (lampy główne, kinkiety, modele stojące) spełniał wszystkie wymagania domowników.

Podstawą jest oczywiście lampa główna (lub lampy główne), które zapewniają światło do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania rozmaitych czynności.

Skoro nie ogranicza nas przestrzeń, można wykorzystać okazałe żyrandole. Bywają to konstrukcje klasyczne, nadające się do salonu retro lub w stylu glamour, bądź designerskie lampy wiszące o nietuzinkowym kształcie.

W wysokich wnętrzach zawsze przydają się produkty z opcją regulowania wysokości, by optymalnie dopasować miejsce zawieszenia lampy do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia.

Warto wybierać efektowne żyrandole wyposażone w kilka źródeł światła, z opcją regulacji kąta świecenia. Taka duża lampa to sposób na równomierne doświetlenie całej przestrzeni. Taka lampa wisząca to stylowe oświetlenie dekoracyjne i użyteczne rozwiązanie o wysokiej funkcjonalności.

Jeśli w wysokim pomieszczeniu zastosowano sufit podwieszany kilkupoziomowy, w centralnym najwyższym miejscu warto postawić na największe źródło światła (lampa wisząca), a w bocznych elementach można zdecydować się na oświetlenie punktowe (oczka wpustowe, listwy LED), które dekoracyjnie podświetlają detale architektoniczne, budują przytulny klimat wnętrza, a także subtelnie doświetlają boczne strefy salonu.

Nowoczesne lampy podłogowe i kinkiety – rozwiązania boczne do wysokich pomieszczeń w domu

Same lampy główne nie wystarczą, jeśli chce się stworzyć kompleksowy system oświetleniowy do wysokich pomieszczeń. Wciąż bowiem mogą nie dawać wystarczającej ilości światła. Należy zatem znaleźć dodatkowe źródła światła, które posłużą jako oświetlenie dekoracyjne lub zadaniowe.

Co może się przydać? W salonie niezbędna jest choćby lampa podłogowa, która pozwala na swobodne czytanie, buduje nastrój podczas spotkań towarzyskich i rekreacji z rodziną oraz doświetla kącik telewizyjny.

Przydatne bywają także lampy boczne ścienne, czyli kinkiety, zwłaszcza w przestronnych salonach. Wspierają lampy wiszące, by stworzyć jeszcze bardziej komfortowe warunki, a przy tym tworzą przytulny klimat wnętrza, zwłaszcza gdy wyposaży się je w ozdobne żarówki LED.

Do dekoracji salonu warto wybrać wspomniane już oświetlenie LED w formie listwy do przyklejenia na meblach lub elementach architektonicznych. Takie produkty dopełniają aranżację, sprawdzając się zarówno w przestrzeniach klasycznych, jak i ultra nowoczesnych.

Oświetlenie do salonu z wysokim sufitem – funkcjonalność i estetyka lampy do wysokich pomieszczeń

Efektowne oświetlenie do wysokiego salonu wymaga zastosowania kilku opraw (m.in. lampa wisząca, lampy stojące) oraz postawienia na różne źródła światła wysokiej jakości i mocy, by zapewnić sobie i bliskim perfekcyjne zaaranżowanie wnętrza. Dzięki opisanym powyżej produktom da się jednak zbudować przytulny salon – dopasowany w pełni do potrzeb i oczekiwań domowników.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge