Podłączenie lampy sufitowej – podstawowe informacje
Lampy sufitowe lub wiszące przydają się w zasadzie we wszystkich domowych pomieszczeniach. Wiele osób kupuje produkty oświetleniowe i chce je samodzielnie podłączyć. By było to bezpieczne, trzeba przestrzegać restrykcyjnych zasad przy podłączeniu przewodów, inaczej można narazić się na ryzyko porażenia prądem.
Jak powinno wyglądać podłączenie sufitowej lampy LED, a jak podłączyć żyrandol (na 3 kable)? Co zrobić, gdy ilość kabli wystających z sufitu i żyrandola się nie zgadza? A gdy żyrandol ma kabel 4 żyłowy, jak podłączyć go do 4 przewodów na suficie? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Podłączenie lampy sufitowej – bezpieczeństwo ponad wszystko
Jak zamontować lampę sufitową lub wiszącą? Podłączenie żyrandola do sufitu najczęściej nie jest zbyt skomplikowane, zwłaszcza gdy liczba przewodów się zgadza. Zawsze jednak trzeba zachować daleko idącą ostrożność i decydować się na samodzielne podłączanie lampy tylko, jeśli ma się wiedzę i umiejętności w zakresie elektryki. W innym razie zdecydowanie lepiej wezwać fachowca, który będzie w stanie szybko i sprawnie podłączyć oświetlenie.
Amatorskie prace przy instalacji elektrycznej mogą być niebezpieczne i skutkować porażeniem prądem, groźnym dla zdrowia i życia. Dlatego jeśli nie wie się, jak powinno wyglądać podłączenie oświetlenia sufitowego ani jaki jest schemat podłączenia lampy sufitowej, lepiej zostawić to specjalistom. Sama instrukcja montażu lampy sufitowej to zdecydowanie za mało.
L1, L2, L3, przewód fazowy, przewód neutralny i ochronny – jakie przewody elektryczne służą do podłączenia lampy?
Zanim przejdziemy do kwestii zawieszania lampy, kilka spraw technicznych odnośnie tego, jak przygotować montaż lampy sufitowej. Do podłączenia lampy stosuje się trzy rodzaje kabli:
- przewód fazowy (L),
- przewód neutralny (N),
- przewód ochronny PE.
Kable fazowe mają kolor brązowy lub czarny. Są oznaczone symbolem L. Jeśli w instalacji występuje więcej przewodów, to opisuje się je jako: L1, L2, L3 itd. Przewód fazowy jest połączony z cewką transformatora. Nie można go zatem dotykać zanim nie wyłączy się bezpieczników.
Przewód neutralny ma kolor niebieski lub szary.
Ostatnim typem przewodu jest przewód ochronny PE w kolorze żółto-zielonym, będący uziemieniem. Przewód uziemiający nie jest co prawda niezbędny do działania lampy, jednakże to właśnie on stanowi zabezpieczenie przed porażeniem w razie wystąpienia zwarcia w instalacji.
Jak podłączyć lampę sufitową z trzema przewodami?
Podłączenie lamp na suficie wymaga odpowiedniego przygotowania. Najpierw oczywiście należy wyłączyć zasilanie oraz sprawdzić kontrolką przepływu prądu, czy w instalacji płynie prąd. Jeśli próbnik wskaże, że w instalacji nie ma zasilania, można przystąpić do podłączania lampy do instalacji elektrycznej.
Najprostszym przypadkiem jest podłączenie opraw na suficie, jeśli ma ona trzy przewody, a tyle samo kabli wystaje z sufitu w miejscu montażu. Wówczas należy po prostu włożyć odpowiednie kolory przewodów do kostki, którą następnie skręca się śrubami. Warto sprawdzić, czy lampa działa poprawnie, zanim zamocuje się ją na suficie.
Trzy kable na suficie oznaczają, że można podłączyć do nich wyłącznie lampy, w których wszystkie źródła światła będą się włączać w tym samym momencie. Nie da się w takiej sytuacji wykorzystać podziału żyrandola na strefy, bez konieczności przerabiania instalacji.
Jak podłączyć żyrandol – nieodpowiednia liczba przewodów lampy sufitowej
Co zrobić, by podłączyć lampy, w których występuje inna liczba przewodów niż znajduje się na suficie? Jeśli nowoczesny żyrandol ma pięć przewodów, a na suficie są tylko 3 kable, można bez przeszkód podłączyć żyrandol. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie źródła światła będą się w nim uruchamiać w tym samym momencie, bez podziału na strefy.
Jeśli chce się podłączyć żyrandol w takiej konfiguracji, na początek oczywiście odłącz zasilanie. Następnie trzeba przewody tego samego koloru wprowadzić w jeden otwór kostki.
Nieco bardziej skomplikowane jest podłączenie żyrandola, gdy ma on tylko trzy kable (brak opcji podziału na strefy), gdy z sufitu wystają cztery kable. Wówczas jeden dodatkowy przewód fazowy, trzeba zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej. Pozostałe przewody łączy się według standardowej procedury. W tym wariancie pomimo faktu, iż instalacja jest przystosowana do uruchamiania poszczególnych stref żyrandola, wszystkie źródła światła będą się włączać w tym samym momencie, a jeden z przycisków na włączniku będzie nieprzydatny.
Podłączenie lampy (montaż lampy sufitowej) – liczba i kolory kabli a wygodne oświetlenie wnętrza
Podłączenie lampy na suficie nie jest specjalnie skomplikowane, wymaga jednak konkretnej wiedzy i świadomości zagrożeń, z jakimi wiąże się praca przy instalacji elektrycznej. Jeśli zatem nie ma się doświadczenia ani wiedzy, jakie kolory kabli elektrycznych wychodzą z sufitu i oprawy (przewodu uziemienia, fazy) czy nie umie się bezpiecznie sprawdzić, czy w przewodach płynie prąd, lepiej zostawić takie zadania montażowe, jak podłączanie żyrandola, specjalistom. Dzięki temu wszystkie lampy będą świecić dokładnie tak, jak powinny, nie niosąc zagrożenia dla domowników.
1 Comment