Podświetlany numer domu – praktyczne wskazówki
Na właścicielach domów spoczywa wiele obowiązków, wynikających z ogólnych przepisów prawa bądź rozporządzeń lokalnych. Jednym z nich, o którym bardzo wiele osób zapomina, jest konieczność zamontowania na budynku podświetlonej tabliczki z numerem posesji.
Jak powinny wyglądać podświetlane numery domów, by spełnić wymagania oraz stworzyć element spójny wizualnie z całą elewacją? O tym napiszemy poniżej.
Numer domu podświetlany a przepisy polskiego prawa
Przepisy polskiego prawa są jednoznaczne. Właściciel nieruchomości ma obowiązek prawidłowego oznakowania budynku (a niekiedy też działki niezabudowanej) tabliczką z numerem domu, którą powinny podświetlać zewnętrzne lampy.
O tym, gdzie i jakie podświetlane numery domu należy zamontować na ścianie, określa kilka aktów prawnych, w tym:
-
prawo geodezyjne i kartograficzne,
-
kodeks wykroczeń.
Dodatkowo, bardziej precyzyjne informacje oraz wyszczególnienie konkretnych danych, które muszą znaleźć się na tabliczce, regulują przepisy lokalne, wydane przez władze miasta lub gminy.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kodeks wykroczeń podaje, że niespełnienie obowiązku oznakowania budynku w ciągu 30 dniu od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru posesji, wiąże się z możliwością otrzymania grzywny w wysokości 250 zł. Taka sama kara grozi za użycie niewłaściwej tabliczki bądź brak wykonania podświetlenia numeru domu.
Na tabliczce musi bowiem znaleźć się nie tylko oznaczenie numeru porządkowego (numeru posesji). Oprócz niego przepisy nakazują podanie nazwy ulicy, a w miejscowościach, w których takowych nie ma, nazwy miejscowości, w celach ułatwiających identyfikację. Należy również dokładnie sprawdzić przepisy lokalne. W niektórych miejscach oprócz podstawowych danych na tabliczce z nazwą ulicy i numerem, trzeba jeszcze podać np. nazwę dzielnicy lub osiedla.
Podświetlenie numery domu – obowiązki a funkcjonalność
Wykonanie tabliczki z numerem oraz oświetlenie numeru domu ma przede wszystkim wpływać na możliwość łatwego zlokalizowania danej posesji. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia wszelkich służb:
-
straży pożarnej,
-
pogotowia ratunkowego,
-
policji.
Równocześnie jednak dobrze oznakowana posesja to czytelny znak dla poczty i kurierów oraz znajomych, pragnących przyjść z wizytą. Podświetlany numer posesji ułatwia bowiem odszukanie właściwego budynku oraz odnalezienie się w nie do końca znanym terenie.
Podświetlane numery na dom – nie tylko na elewację
Gdzie powinny znaleźć się tabliczki, wyposażone w numer domu i nazwę ulicy? Przede wszystkim trzeba je przymocować do elewacji domu w dobrze widocznym miejscu.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy taka tabliczka nie będzie wystarczająca, by spełnić wymagania określone w przepisach. Jeśli zabudowanie znajduje się z dala od ulicy, bądź jest osłonięte przez krzewy lub drzewa, podświetlony numer domu należy też zamontować na bramce przy samym ciągu komunikacyjnym.
Podświetlany nr domu – z czego mogą być wykonane tabliczki na elewację?
Podświetlony numer domu musi być wykonany z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych. Pamiętajmy bowiem, że zniszczone i nieczytelne tabliczki również nie spełniają wymagań określonych w przepisach, przez co mogą narazić właściciela budynku na grzywnę.
Z czego zatem produkuje się takie akcesoria? Zazwyczaj są to tabliczki zrobione z:
-
blachy ocynkowanej,
-
aluminium,
-
akrylu,
-
poliwęglanu.
Warto stawiać na produkty trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia związane z długofalową ekspozycją na zmienną temperaturę i promieniowanie UV. W innym razie tabliczka z numerem domu szybko ulegnie zniszczeniu, co będzie wiązało się z kolejnymi kosztami.
Numery domów podświetlane – jak podświetlić tabliczkę na elewacji budynku?
Zgodnie z przepisami nie ma konieczności tworzenia odrębnego oświetlenia numeru domu, jeśli w pobliżu tabliczki znajdują się lampy uliczne, dokładnie oświetlające oznaczenie posesji. Zadbanie o własne oświetlenie bywa jednak wygodniejsze, pozwala lepiej wyeksponować numer domu, a także wpisać ten element w całościowe, dekoracyjne podświetlenie budynku.
Obowiązkowe podświetlenie numeru domu można wykonać na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystuje się do tego:
-
kinkiety,
-
oczka wpustowe,
-
taśmy LED.
Wykorzystanie technologii LED (energooszczędne diody) bywa coraz popularniejsze. Nowoczesne źródła światła LED wyróżniają się bowiem bezawaryjnością, dużą żywotnością, a także zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, by wykonać praktyczny i przyjemny wizualnie podświetlany numer domu.
Oświetlenie numeru domu – zasilanie z sieci lub solarny numer domu
Gdy wykonuje się podświetlenie tabliczki z numerem domu, warto również rozważyć kwestię zasilania poszczególnych punktów świetlnych. Można bowiem zastosować zewnętrzne lampy, podłączone do sieci energetycznej, bądź zastosować panel solarny z czujnikiem zmierzchu.
W pierwszym przypadku uzyskuje się niezawodne rozwiązanie, które działa z takim samym natężeniem światła, jeśli tylko nie doszło do awarii sieci. Lampy solarne natomiast ograniczają wydatki związane z oświetleniem posesji, a przy tym gwarantują delikatne podświetlenie numeru budynku po zapadnięciu ciemności.
Podświetlone tabliczki z numerem domu – nowoczesne i praktyczne rozwiązania
Oświetlenie numeru posesji to wymóg określony w przepisach polskiego prawa, który jednak wpływa też na komfort funkcjonowania domowników. Dobrze oznakowana posesja jest widoczna, co ułatwia dostanie się do niej wszystkich niezbędnych służb, oraz osób, które pragną przyjść w odwiedziny.
Warto zatem zadbać o wykonanie właściwej, trwałej tabliczki i podświetlenia, nie tylko po to, by nie dostać mandatu, ale też dla własnego bezpieczeństwa i wygody swoich gości.
Zostaw komentarz