Podświetlenie roślin w ogrodzie – jak stworzyć piękną aranżację?
Ogród może być piękny również po zapadnięciu zmroku. Trzeba jednak zadbać o wprowadzenie do niego odpowiednich dodatków, perfekcyjnie zaplanować przestrzeń, a także uzupełnić ją o funkcjonalne rozwiązania oświetleniowe.
Jakie oprawy mogą się sprawdzić jako podświetlenie ogrodu? Czy warto stosować lampy ogólne, czy raczej skoncentrować się na najciekawszych elementach terenu i np. wykonać podświetlenie drzew? Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części tekstu.
Dekoracyjne oświetlenie do ogrodu – nie tylko podświetlenie drzew na terenie posesji
Oświetlenie ogrodu może przybierać różne formy. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz specyfiki miejsca. Najczęściej stosuje się lampy zewnętrzne (zwłaszcza lampy elewacyjne i lampy stojące na słupku), by podnieść bezpieczeństwo i komfort podczas przebywania lub przemieszczania się w przydomowej przestrzeni (do doświetlenia drzwi, oświetlenia ścieżek).
Równocześnie lampy w ogrodzie spełniają niejednokrotnie funkcję dekoracyjną, podkreślając wybrane elementy elewacji, małej architektury ogrodowej (altanki, oczka wodnego), a także szczególnie ciekawych okazów flory (efektowne podświetlanie roślin).
Zawsze powinny być to produkty w pełni odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, wykonane z solidnych materiałów jak stal nierdzewna lub tworzywa sztuczne wysokiej jakości. Wybór konkretnych opraw zależy oczywiście od tego, jaki efekt pragnie się osiągnąć. Jakie rozwiązania warto zastosować?
Oświetlenie ogrodu – oprawy oświetleniowe zewnętrzne na elewacji
Oświetlenie elewacji służy celom bezpieczeństwa, zapewnienia swobody przemieszczania się w pobliżu domu. Jeśli dobierze się odpowiednie lampy, potrafią one także stać się efektowną dekoracją.
Jakie oprawy nadają się do tego celu? Najciekawsze efekty pozwalają uzyskać kinkiety elewacyjne albo niewielkie reflektory, umieszczane na ścianach. Można je użyć na balkonie, tarasie lub w pobliżu wejścia do domu. Niekiedy wykorzystuje się lampy na elewację na całej długości ściany.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie opraw wpustowych, montowanych w podbitce. Uzyskuje się w ten sposób przyjemne podświetlenie punktowe o szczególnie dekoracyjnym charakterze.
Nie tylko kształt i stylistyka lamp zewnętrznych wpływają na odbiór budynku. Trzeba też zwrócić uwagę na źródła światła. Kluczowa jest temperatura barwowa, a także kolor światła. Klasyczna i retro architektura lepiej prezentuje się w delikatnym, ciepłym świetle, z kolei nowoczesna architektura potrafi wyglądać szczególnie ciekawie w chłodnym oświetleniu.
Podświetlenie roślin w ogrodzie – lampy w przydomowej przestrzeni
Do czego jeszcze można wykorzystać oświetlenie w ogrodzie? Produkty tego typu często trafiają do terenu wokół zabudowań mieszkalnych.
Trwałe oprawy, odporne na niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych, montuje się w zasadzie w całej przestrzeni ogrodowej. Do czego zatem przydaje się takie oświetlenie ogrodu?
Podstawą jest oczywiście oświetlenie tarasu lub altany ogrodowej. Często podświetla się inne elementy małej architektury, w tym choćby pergole i fontanny. Szczególne efekty uzyskuje się, jeśli wprowadzi się oświetlenie oczka wodnego w modnym ogrodzie.
Nie zapominajmy też o tym, że prawdziwą ozdobą ogrodu są rozmaite okazy roślinne, które warto wyeksponować światłem, by dekorowały przydomową przestrzeń również w nocy. Można zastosować choćby oświetlenie drzew i krzewów, efektownych rabat kwiatowych lub traw ozdobnych.
Efektowne oświetlenie punktowe i lampa ogrodowa drzewo – podświetlenie roślin w ogrodzie i małej architektury
Szczególnie ciekawe efekty uzyskuje się przy podświetlaniu wysokich drzew, które sięgają powyżej 5 metrów. To one stanowią zasadniczą część całej przydomowej aranżacji. Powinny więc być odpowiednio wyeksponowane także w nocy.
Można zdecydować się na dwa sposoby dekoracyjnego podświetlenia roślin. Można skierować światło wprost na drzewo, by wydobyć je z tła i podkreślić jego ciekawą formę – ozdobne liście, ciekawy rysunek kory lub efektowny kształt. Innym rozwiązaniem jest rozmieszczenie lamp tak, by światło tworzyło za drzewem interesującą grę cieni na ścianie.
Jako oświetlenie roślin należy wybierać odpowiednie rodzaje opraw, które pozwolą na dobre zaznaczenie najważniejszych ich walorów. Jakie lampy mogą się przydać?
Na zewnątrz budynku najczęściej stosuje się:
- lampy stojące na słupku (w tym wygodne reflektory punktowe ogrodowe),
- lampy wpuszczane w grunt (oczka wpustowe),
- oprawy przenośne,
- girlandy lampek LED.
Wybór odpowiedniego typu lamp, stosowanych do oświetlenia drzew, zależy od wielu czynników, w tym od oczekiwanego efektu dekoracyjnego, wielkości ogrodu, dostępności do instalacji elektrycznej oraz stylistyki przestrzeni.
Odpowiednie oświetlenie ogrodowe, czyli stylowe lampy ogrodowe
Wybierając oświetlenie roślin lub ogólniej oświetlenie ogrodu, należy zastanowić się nad estetyką całej przestrzeni. Lampa w przydomowym terenie stanowi bowiem, podobnie jak we wnętrzach mieszkalnych, istotny element wyposażenia, wpływający na wygląd danego miejsca.
Obecnie można łatwo znaleźć trwałe oprawy zewnętrzne, które da się bezpiecznie używać w ogrodzie, bez obaw o uszkodzenie ich wywołane szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Nowoczesne konstrukcje wyróżniają się ciekawym designem. Bez trudu da się znaleźć modele wiszące, stojące i natynkowe we wszystkich popularnych stylach – nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, retro lub prowansalskim.
Warto zaplanować kompleksowo cały system oświetleniowy do ogrodu. Odpowiednio dobrane oprawy tworzą spójną wizualnie przestrzeń, nadającą przytulny klimat i podkreślającą walory estetyczne ogrodu.
Lampy ścienne zasilane z sieci, lampy na akumulator czy lampy solarne – praktyczne podświetlenie ogrodu
Gdy podejmie się już decyzję o wyglądzie opraw i typie oświetlenia (słupki ogrodowe, reflektory wbijane w ziemię, lampy wpustowe), trzeba zastanowić się nad rodzajem zasilania. Nie każda bowiem lampa sprawdza się w każdym ogrodzie, jeśli nie będzie w nim dostępu do odpowiedniego typu instalacji.
Jako oświetlenie ogrodu najczęściej wybiera się:
- oprawy podłączone do domowego zasilania,
- lampki mobilne, zasilane z akumulatorów,
- oświetlenie solarne.
Oświetlenie elektryczne, zasilane z domowej sieci, jest najwygodniejsze i daje pełną swobodę optymalnego doświetlenia roślin oraz wykorzystania lamp ogrodowych. Niestety, jeśli nie ma się dostępu do instalacji w przydomowym terenie, trzeba poszukać innych rozwiązań.
Ciekawą opcją są nowoczesne oprawy mobilne, wyposażone w akumulatory, ładowane za pośrednictwem kabla USB. Dzięki nim da się doświetlić szczególnie ciekawe okazy roślinne, a także łatwo zmienić aranżację oświetleniową, zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Szczególnym typem oświetlenia do ogrodu są lampy solarne, wyposażone w specjalne ogniwa, które magazynują i przetwarzają w energię elektryczną promienie słoneczne. Choć nie dają tak dużo światła co lampa z sieci, a także są zależne od pogody (mniej światła w pochmurne dni), to jest to rozwiązanie niezmiernie ekologiczne i ekonomiczne.
Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu – jak zbudować przytulną i bezpieczną przestrzeń?
Jeśli chce się wykonać podświetlenie roślin w ogrodzie, trzeba dobrze rozplanować wszystkie punkty świetlne, a także zastanowić się, jakie produkty najlepiej wydobędą i podkreślą wysokie drzewa (reflektory lub lampy najazdowe, a zwłaszcza oczka wpustowe) i niskie krzewy. Warto dopasować je do innych elementów systemu oświetleniowego w ogrodzie, takich jak choćby oświetlenie wejścia lub tarasu.
Dodatkowo, rodzaj oświetlenia i wybór lamp ogrodowych powinien być podyktowany wygodą stosowania – typem zasilania, tym w jakie źródło światła wyposażono każdy punkt świetlny oraz jak można nim sterować. Nowoczesne lampy do oświetlenia roślin mogą bowiem być zarządzane przy pomocy praktycznych aplikacji, jak nasza Azzardo Smart (włączanie i wyłączanie lamp, zmiana parametrów: natężenie, temperatura barwowa i barwa światła). W ogrodach przydają się także produkty wyposażone w czujnik ruchu lub zmierzchu, by łatwo uruchomić lampę zawsze w odpowiednim momencie. Zapewnia to bezpieczeństwo poruszania się w ogrodzie oraz poprawia walory estetyczne przestrzeni.
Dzięki takim nowoczesnym produktom, da się wyeksponować ścieżki ogrodowe oraz szczególnie ciekawe okazy roślin. Wszystko po to, by wypoczywanie na świeżym powietrzu było jeszcze przyjemniejsze.
1 Comment
Taras
W dużym ogrodzie z tarasem można urządzić pięknie oświetloną jadalnię