Energooszczędność żarówek, a klasy energetyczne

Energooszczędność żarówek a klasy energetyczne

Kupowanie źródeł światła (w tym żarówek LED) do domowych lamp niekiedy przysparza sporo trudności. Warto zatem dobrze się przygotować przed pójściem na zakupy. Przede wszystkim należy poznać podstawowe dane techniczne, w tym zwłaszcza klasy efektywności (określane z pomocą współczynnika efektywności energetycznej), aby zawsze wybrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do konkretnych potrzeb.

Jakie są klasy energetyczne żarówek oraz innych produktów oświetleniowych? Co oznacza klasa energetyczna B i A? Czy klasa energetyczna F jest korzystna? Co one oznaczają i kiedy możemy mówić o energooszczędnych źródłach światła? O niskiej i wysokiej klasie energetycznej i związanych z nią kwestiach przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Energooszczędne żarówki LED i nie tylko – mniejsze zużycie prądu w domu a odpowiednie źródła światła

Gdy wybiera się żarówki do domu wiele osób zwraca uwagę na takie kwestie, jak względy ekonomiczne, natężenie, temperatura barwowa lub barwa światła.

Spore grono pragnie wiedzieć, ile prądu zużywa żarówka LED i chce również znaleźć niezawodne żarówki energooszczędne. Od efektywności energetycznej zależy zużycie prądu. Energooszczędność źródeł światła oznacza, że elementy oświetleniowe są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Równocześnie mniejsze wykorzystanie energii elektrycznej przekłada się na poprawę sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i oczywiście na obniżenie wysokości domowych rachunków.

Jak wybrać odpowiednie źródła światła? Czy tylko żarówki LED są energooszczędne (ich roczne zużycie energii jest niewielkie)? Warto nauczyć się czytać etykiety energetyczne, umieszczane na wszystkich produktach oświetleniowych, również na naszej stronie Azzardo.com.pl.

Żarówki energooszczędne – klasy energetyczne a oszczędność i żywotność produktów oświetleniowych

Aby żarówka, dioda lub świetlówka kompaktowa była energooszczędna, musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Głównym jest oczywiście efektywność energetyczna (stosunek wydajności żarówek do poboru prądu; określenie jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną), zużycie energii (podawane w Watach), strumień światła (mierzony w lumenach) oraz żywotność (godziny świecenia).

Oszczędność i wydajność określa się przez tak zwane klasy energetyczne, przedstawiane graficznie na etykietach energetycznych, obecnych na każdym opakowaniu źródła światła oraz opraw oświetleniowych. Co oznaczają obecne na nich litery i kolory? Jak znaleźć naprawdę energooszczędne żarówki i dopasować je do lampy?

Wybór żarówek energooszczędnych – co oznaczają zapisy na etykietach energetycznych (klasa efektywności energetycznej)?

Na etykietach energetycznych pojawiają się cztery kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony. Gdzie na tej skali znajdują się prawdziwie energooszczędne żarówki? Im bliżej zielonej części paska, tym żarówka zużywa mniej prądu i pozwala na ograniczenie poboru energii elektrycznej z sieci, co oczywiście przekłada się na solidne oszczędności. Kolor czerwony był zarezerwowany dla klasycznych żarówek. Pomarańczowy i żółty to rozmaite rodzaje halogenów. Odcienie zieleni to natomiast wydajne świetlówki kompaktowe oraz przede wszystkim nowoczesne rozwiązania LED.

Jeśli poszukuje się żarówek energooszczędnych, trzeba równocześnie zwrócić uwagę na drugi parametr, czyli oznaczenia literowe – od E do A.

Stara klasa E (wcześniej najniższa klasa energetyczna) stopniowo jest usuwana, gdyż tradycyjne żarówki wolframowe, na mocy nowych przepisów unijnych, zostały wycofane ze sprzedaży.

Co oznaczają zatem pozostałe litery i jakie kryje się pod nimi źródło światła? Do grupy D włączono słabe halogeny. Wcześniej znajdował się w niej również wybór wysokiej jakości żarówek klasycznych. Kolejna grupa, czyli kategoria C, to również halogeny, które zużywają jednak nieco mniej prądu. Klasa B to najwyższej jakości halogeny niższego napięcia. Oprócz nich zaliczają się też do tej grupy najmniej efektywne źródła światła LED oraz świetlówki.

Klasa A jest najmocniej zróżnicowana. Wyróżnia się w niej aż trzy podgrupy. A to średniej jakości diody LED oraz energooszczędne świetlówki kompaktowe. Klasa efektywności A+ i A++ to najwyższej jakości produkty w technologii LED. Raczej nie znajdziemy w niej już świetlówek kompaktowych. To najnowszej generacji rozwiązania, które wyróżnia wysoki stopień zaawansowania oraz naprawdę duże obniżenie zużycia elektryczności w domu niż w przypadku tradycyjnych żarówek lub średniej klasy świetlówek.

 

AKTUALIZACJA 2024: Obecnie wprowadzone są nowe klasy energetyczne, które obejmują również najnowocześniejsze oświetlenie LED. Klasy zostały ujednolicone, zniknęły oznaczenia plusów. Można natomiast znaleźć źródła światła z oznaczeniami od A do G. Wciąż klasa energetyczna B i klasa energetyczna A to produkty o najwyższej energooszczędności, czyli najwyższa klasa energetyczna. Klasa energetyczna C charakteryzuje się średnim zużyciem proądu. Z kolei klasa energetyczna F i G zalicza się raczej do produktów, przy których zużycie energii jest znacznie większe.

Energooszczędne żarówki a klasa energetyczna – jak czytać etykiety energetyczne?

Etykiety energetyczne to graficzne przedstawienie klas energetycznych, ujednolicone w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu można łatwo dobrać odpowiedni produkt oświetleniowy, idealne dla niego źródła światła oraz znaleźć energooszczędne żarówki do wszystkich domowych lamp. Wystarczy tylko zdecydować, jaka klasa energetyczna będzie odpowiednia.

Na etykiecie znajdują się oznaczenia wszystkich grup produktów. Jak zatem czytać tego typu grafiki? W przypadku gdy chce się kupić żarówki energooszczędne, należy zwracać uwagę zarówno na etykietę, znajdującą się na lampie, jak i na samym źródle światła.

Oznaczenia na lampach, pokazują jakiej klasy żarówkę lub świetlówkę można w niej użyć, aby uzyskać większą wydajność i mniejsze zużycie prądu w domowym oświetleniu. Te na żarówkach mówią natomiast o energooszczędności konkretnego produktu.

Na etykietach lamp niektóre klasy efektywności energetycznej bywają przekreślone, co oznacza, że dana żarówka nie może być użyta w konkretnej oprawie oświetleniowej. Należy zatem zwracać na to baczną uwagę, by wybrać nie tylko energooszczędne żarówki, ale też takie, które będą kompatybilne z domowym oświetleniem.

Domowa oszczędność, czyli odpowiednia żarówka energooszczędna dla domowego oświetlenia

Ile prądu pobiera żarówka LED? Żarówki energetyczne i nowoczesne lampy, które współdziałają ze źródłami światła klasy A+ lub A++ to świetny sposób na mniejsze wydatki na prąd oraz skuteczne dbanie o środowisko naturalne w domowych warunkach.

Warto zatem zwracać uwagę na ten prosty schemat graficzny, gdy szuka się opraw oświetleniowych oraz kiedy chce się kupić energooszczędną żarówkę. Kierowanie się klasą efektywności energetycznej przynosi wiele korzyści. Etykieta energetyczna, podająca poziom zużycia energii, znajduje się na każdym produkcie oświetleniowym. Ta praktyczna wiedza może bowiem poprawić oświetlenie we własnych czterech ścianach oraz sprawić, że dom stanie się praktyczniejszy i wygodniejszy, a sporo pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge