Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna – nowe przepisy od 2021 roku

Jak podają badania statystyczne, aż 8 na 10 klientów podczas kupowania urządzeń elektrycznych zwraca uwagę na etykiety energetyczne, umieszczane na opakowaniach. Na podstawie zawartych w nich informacji podejmuje często decyzję o wyborze konkretnego produktu.

Nieustanny rozwój technologiczny oraz rosnąca energooszczędność sprzętów RTV i AGD sprawiły, że Unia Europejska postanowiła zmienić dotychczasową skalę, dopasowując ją do nowych realiów rynku. Jak będą teraz wyglądać nowe etykiety energetyczne? O tym napiszemy poniżej.

Grupy energetyczne produktów a przepisy Unii Europejskiej

O grupach energetycznych rozmaitych produktów elektrycznych pisaliśmy już jakiś czas temu w artykule: Energooszczędność żarówek a klasy energetyczne. Przedstawiliśmy w nim główne założenia etykiet oraz zasady odczytywania ich, by łatwo znaleźć najefektywniejsze i najbardziej ekonomiczne urządzenia elektryczne dla domu.

Podstawowe zasady tworzenia etykiet nie ulegają diametralnej zmianie. Zmodyfikowane zostaną jednak kategorie energetyczne produktów. Oprócz nich pojawi się także kilka dodatkowych elementów, jak choćby kod QR, o których napiszemy poniżej.

Wszystkie zmiany wiążą się z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 oraz wynikającej z niego nowelizacji polskiej Ustawy o etykietowaniu energetycznym produktów związanych z energią z dnia 19 czerwca 2019. Początek wdrażania zmian przypadł na 1 marca 2021. Do drugiego etapu związanego ze zmianą oznakowania sprzętów oświetleniowych, w tym lamp i źródeł światła, dojdzie jednak dopiero 1 września 2021.

Nowa etykieta energetyczna – dlaczego jest potrzebna?

Dlaczego podjęto decyzję o zmianie dotychczasowej etykiety energetycznej? Podstawowym argumentem, przemawiającym za takim rozwiązaniem, jest oczywiście ciągły rozwój technologiczny oraz wprowadzanie na rynek urządzeń elektrycznych o coraz wyższej klasie energooszczędności.

Coraz mniejsze zużycie energii elektrycznej sprawiło, że oprócz standardowego oznaczenia literowego w klasie A pojawiły się „plusy”, które reprezentowały coraz efektywniejsze i przyjaźniejsze środowisku produkty. Do tej pory najbardziej zaawansowane sprzęty zaliczały się do klasy A+++.

Tak rozbudowane oznaczenia spowodowały, że eksperci z Unii Europejskiej postanowili odświeżyć klasy energetyczne i powrócić do wcześniej stosowanego oznaczenia A-G.

Taka decyzja pozwoli dopasować nowe etykiety energetyczne do aktualnej sytuacji rynkowej oraz pozostawi miejsce dla nowości technologicznych, które nieustannie się pojawiają.

Od kiedy będzie obowiązywać nowy podział klas efektywności energetycznej?

Nowe zasady i podział klas efektywności energetycznej będą wprowadzane stopniowo. Producenci sprzętu AGD i RTV dołączają nowe etykiety energetyczne do produktów od listopada 2020, co ma pozwolić na płynne przejście z jednego wzoru i klasyfikacji energetycznej na drugi. Pierwsze zmiany na sklepowych półkach można już zobaczyć od 1 marca 2021. Dotyczy to takich produktów, jak: zmywarki, pralki, pralko-suszarki, chłodziarki, zamrażarki i lodówki.

Drugi etap przypadnie na 1 września 2021. Wówczas pojawią się nowe etykiety energetyczne na wszystkich źródłach światła oraz produktach oświetleniowych.

Kategorie efektywności energetycznej produktów – zmiana w oznaczeniu urządzeń elektrycznych

Nowe etykiety energetyczne będą wyglądać nieco inaczej, co może początkowo wywoływać konfuzję u konsumentów, poszukujących zużywających niewiele energii elektrycznej produktów A++ lub A+++.

Jak zatem będzie wyglądała klasyfikacja oraz oznaczenie w ramach nowej etykiety energetycznej?

Wszelkie sprzęty, w tym lampy oraz nowoczesne źródła światła, będą opisywane według nowej, przeskalowanej klasyfikacji. Wszystkie typy kategorii A według nowych zasad zmieszczą w kategoriach od F do B, pozostawiając klasę A dla przyszłych, bardziej rozwiniętych technologii. Kategoria G zostanie wykorzystana dla mniej wydajnych energetycznie sprzętów, przynależnych wcześniej do kategorii od B do F.

Nowa etykieta energetyczna sprawia zatem, że nawet zaawansowane, energooszczędne lampy i źródła światła mogą znaleźć się w kategorii oznaczonej literą E lub F oraz wyróżnionej czerwonym lub pomarańczowym kolorem, co może wywoływać zamieszanie w pierwszych miesiącach funkcjonowania nowych oznaczeń.

Nowe etykiety energetyczne – dodatkowe oznaczenia (kod QR)

 

Każda nowa etykieta energetyczna musi zawierać szereg dodatkowych oznaczeń. Na wielu produktach pojawi się, choćby oznaczenie skali hałasu, czyli głośności pracy sprzętu.

Szczególnie ważną zmianą jest kod QR. Jeśli zeskanuje się nowe etykiety energetyczne, zostanie się automatycznie przekierowanym do strony internetowej ze wszystkimi informacjami dla konsumenta na temat danego modelu urządzenia.

Klasa efektywności energetycznej różnych sprzętów a baza EPREL

Kod QR ma również ścisły związek z rozbudową bazy danych EPREL. Co to takiego? Jest to Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych (European Product Registry of Energy Labeling). Jego celem jest zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich dokumentacji technicznych, dotyczących produktów elektrycznych, należących do różnych klas energetycznych.

Baza EPREL już funkcjonuje. Można przeszukiwać ją ręcznie, co stosuje się dla starych typów etykiet energetycznych. Nowe etykiety z kodem QR pozwolą na znacznie szybszy i prostszy dostęp do wszystkich kluczowych informacji.

Oznakowanie na nowej etykiecie energetycznej – lepszy dostęp do informacji i mniejsze zużycie energii w domach

Zmiana oznaczeń klas energetycznych oraz wprowadzenie nowych elementów, w tym piktogramów (poziom hałasu) i kodu QR, początkowo może być nieco mylące. Z czasem jednak znacząco ułatwi to dostęp do informacji, a także zostawi przestrzeń do wprowadzania kolejnych sprzętów, dla których poziom zużycia energii będzie jeszcze niższy. W końcu w nowej skali na etykietach energetycznych pozostaje wciąż do zagospodarowania niemal w całości zielona klasa A.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge