Energooszczędność żarówek, a klasy energetyczne

Energooszczędność żarówek, a klasy energetyczne

Kupowanie źródeł światła do domowych lamp niekiedy przysparza sporo trudności. Warto zatem dobrze się przygotować przed pójściem na zakupy. Przede wszystkim należy poznać podstawowe dane techniczne, w tym zwłaszcza klasy energetyczne, aby zawsze wybrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do konkretnych potrzeb.

Jakie są klasy energetyczne żarówek oraz innych produktów oświetleniowych? Co one oznaczają i kiedy możemy mówić o energooszczędnych źródłach światła? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Energooszczędne żarówki LED i nie tylko – mniejsze zużycie prądu w domu a odpowiednie źródła światła

Gdy wybiera się żarówki do domu wiele osób zwraca uwagę na takie kwestie, jak względy ekonomiczne, natężenie, temperatura barwowa lub barwa światła.

Wiele osób chce również znaleźć niezawodne żarówki energooszczędne. To od tego parametru zależy zużycie prądu. Energooszczędność źródeł światła oznacza, że elementy oświetleniowe są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Równocześnie mniejsze wykorzystanie energii elektrycznej przekłada się na poprawę sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i oczywiście na obniżenie wysokości domowych rachunków.

Jak wybrać odpowiednie źródła światła? Czy tylko żarówki LED są energooszczędne? Warto nauczyć się czytać etykiety energetyczne, umieszczane na wszystkich produktach oświetleniowych, również na naszej stronie Azzardo.com.pl.

Żarówki energooszczędne – klasy energetyczne a oszczędność i żywotność produktów oświetleniowych

Aby żarówka, dioda lub świetlówka kompaktowa była energooszczędna, musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Głównym jest oczywiście efektywność energetyczna (stosunek wydajności żarówek do poboru prądu), zużycie energii (podawane w Watach), strumień światła (mierzony w lumenach) oraz żywotność (godziny świecenia).

Oszczędność i wydajność określa się przez tak zwane klasy energetyczne, przedstawiane graficznie na etykietach energetycznych, obecnych na każdym opakowaniu źródła światła oraz opraw oświetleniowych. Co oznaczają obecne na nich litery i kolory? Jak znaleźć naprawdę energooszczędne żarówki i dopasować je do lampy?

Wybór żarówek energooszczędnych – co oznaczają zapisy na etykietach energetycznych?

Na etykietach energetycznych pojawiają się cztery kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony. Gdzie na tej skali znajdują się prawdziwie energooszczędne żarówki? Im bliżej zielonej części paska, tym żarówka zużywa mniej prądu i pozwala na ograniczenie poboru energii elektrycznej z sieci, co oczywiście przekłada się na solidne oszczędności. Kolor czerwony był zarezerwowany dla klasycznych żarówek. Pomarańczowy i żółty to rozmaite rodzaje halogenów. Odcienie zieleni to natomiast wydajne świetlówki kompaktowe oraz przede wszystkim nowoczesne rozwiązania LED.

Jeśli poszukuje się żarówek energooszczędnych, trzeba równocześnie zwrócić uwagę na drugi parametr, czyli oznaczenia literowe – od E do A.

Klasa E stopniowo jest usuwana, gdyż tradycyjne żarówki, na mocy nowych przepisów unijnych, zostały wycofane ze sprzedaży.

Co oznaczają zatem pozostałe litery i jakie kryje się pod nimi źródło światła? Do grupy D włączono słabe halogeny. Wcześniej znajdował się w niej również wybór wysokiej jakości żarówek klasycznych. Kolejna grupa, czyli kategoria C, to również halogeny, które zużywają jednak nieco mniej prądu. Klasa B to najwyższej jakości halogeny niższego napięcia. Oprócz nich zaliczają się też do tej grupy najmniej efektywne źródła światła LED oraz świetlówki.

Klasa A jest najmocniej zróżnicowana. Wyróżnia się w niej aż trzy podgrupy. A to średniej jakości diody LED oraz energooszczędne świetlówki kompaktowe. Klasa efektywności A+ i A++ to najwyższej jakości produkty w technologii LED. Raczej nie znajdziemy w niej już świetlówek kompaktowych. To najnowszej generacji rozwiązania, które wyróżnia wysoki stopień zaawansowania oraz naprawdę duże obniżenie zużycia elektryczności w domu niż w przypadku tradycyjnych żarówek lub średniej klasy świetlówek.

Energooszczędne żarówki – jak czytać etykiety energetyczne?

Etykiety energetyczne to graficzne przedstawienie klas energetycznych, ujednolicone w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu można łatwo dobrać odpowiedni produkt oświetleniowy, idealne dla niego źródła światła oraz znaleźć energooszczędne żarówki do wszystkich domowych lamp.

Na etykiecie znajdują się oznaczenia wszystkich grup produktów. Jak zatem czytać tego typu grafiki? W przypadku gdy chce się kupić żarówki energooszczędne, należy zwracać uwagę zarówno na etykietę, znajdującą się na lampie, jak i na samym źródle światła.

Oznaczenia na lampach, pokazują jakiej klasy żarówkę lub świetlówkę można w niej użyć, aby uzyskać większą wydajność i mniejsze zużycie prądu w domowym oświetleniu. Te na żarówkach mówią natomiast o energooszczędności konkretnego produktu.

Na etykietach lamp niektóre klasy bywają przekreślone, co oznacza, że dana żarówka nie może być użyta w konkretnej oprawie oświetleniowej. Należy zatem zwracać na to baczną uwagę, by wybrać nie tylko energooszczędne żarówki, ale też takie, które będą kompatybilne z domowym oświetleniem.

Domowa oszczędność, czyli odpowiednia żarówka energooszczędna dla domowego oświetlenia

Żarówki energetyczne i nowoczesne lampy, które współdziałają ze źródłami światła klasy A+ lub A++ to świetny sposób na mniejsze wydatki na prąd oraz skuteczne dbanie o środowisko naturalne w domowych warunkach.

Warto zatem zwracać uwagę na ten prosty schemat graficzny, gdy szuka się opraw oświetleniowych oraz kiedy chce się kupić energooszczędną żarówkę. Ta praktyczna wiedza może bowiem poprawić oświetlenie we własnych czterech ścianach oraz sprawić, że dom stanie się praktyczniejszy i wygodniejszy, a sporo pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge