lampy do restauracji

Lampy do restauracji – jakie modele się sprawdzają?

Oświetlenie spełnia olbrzymią rolę w każdym lokalu usługowym. Restauracje nie stanowią w tym przypadku żadnego wyjątku. Dobrze dobrane lampy gwarantują wręcz funkcjonalność oraz tworzą charakter przestrzeni.

Jakie oświetlenie do restauracji powinno się wybrać, by zbudować miejsce, które przyciągnie rzesze klientów? Jaka lampa przyda się nad stolik, a którą lepiej umieścić nad barem? Kilka praktycznych wskazówek zaprezentujemy poniżej.

Oświetlenie do lokalu – jakie funkcje spełniają lampy w restauracji?

Oświetlenie w restauracji przede wszystkim ma zapewniać pełną funkcjonalność każdego z pomieszczeń – sali dla gości, przejść oraz zaplecza kuchennego. Dzięki prawidłowo rozmieszczonym lampom, można swobodnie się przemieszczać, zajmować przyrządzaniem nawet najbardziej skomplikowanych dań.

Od tego, jakie wybierze się lampy do restauracji, zależy również nastrój we wnętrzu. Warto bowiem wspomnieć, że to właśnie oświetlenie w dużej mierze wpływa na charakter aranżacji

Jakie pomieszczenia oświetla się w restauracji?

W restauracji lampy pojawiają się w zasadzie we wszystkich wnętrzach. W salach dla gości stawia się na okazałe i dekoracyjne modele. Na zapleczu technicznym i w kuchni stosuje się skuteczne lampy techniczne, które zapewniają optymalne warunki do wykonywania wszelkich czynności, od zwykłego rozładunku towarów, po dekoracyjne układanie dań na talerzach, które wymaga olbrzymiej precyzji.

W lokalach gastronomicznych nie da się również obejść bez oświetlenia awaryjnego, oznaczającego na przykład drogi ewakuacyjne dla gości i personelu restauracji. Umieszcza się je w całym lokalu w widocznych miejscach.

Podstawowe cechy lamp do lokalu gastronomicznego

Gdy szuka się idealnych lamp do restauracji, powinno się postawić na produkty trwałe i bezawaryjne. W pomieszczeniach, w których występuje ryzyko zachlapania lampy wodą (np. w kuchni), powinno się zamontować oprawy o wysokim współczynniku IP.

Każdy produkt oświetleniowy musi być prosty do utrzymania w sterylnej czystości. W restauracjach przygotowuje się i spożywa się posiłki. Zachowanie wysokich standardów higienicznych stanowi zatem priorytet dla właścicieli i obsługi. Tak gwarantuje się bezpieczeństwo personelu i gości.

W końcu oświetlenie dla gastronomii musi również wyróżniać się ciekawym wyglądem. Mowa oczywiście o oprawach, które montuje się w przestrzeniach dla klientów. Ciekawe lampy wiszące lub stojące budują nastrój przestrzeni oraz wpisują się w całościową aranżację. Przytulny klimat to z kolei sposób na sukces i skuteczne przyciągnięcie ludzi do lokalu.

Jakie rodzaje oświetlenia warto wybrać do wnętrza?

Jaka lampa sprawdza się zatem w lokalach gastronomicznych? W salach dla klientów zazwyczaj wykorzystuje się kilka rodzajów lamp.

Na sufitach pojawiają się oprawy wiszące lub lampy sufitowe, spełniające rolę oświetlenia głównego. Każdy stolik wymaga jednak dodatkowego oświetlenia. W tej roli idealnie sprawdzają się niewielkie oprawy wiszące lub lampki stołowe o ciekawym designie, powiązanym z pozostałymi elementami wystroju. Można wybrać modele minimalistyczne do wnętrz nowoczesnych albo zdecydować się na lampy stojące z tekstylnymi abażurami do przestrzeni klasycznych lub retro.

Czasami wykorzystuje się szereg dodatkowych elementów, by jeszcze ciekawiej doświetlić przestrzeń. Idealnie w tej roli sprawdzają się oczka wpustowe lub taśmy LED – dyskretne i niewielkie, mogące trafić do aranżacji w każdym stylu. Przy ich pomocy da się na przykład udekorować i wyodrębnić z przestrzeni bar lub podświetlić taras.

W kuchni chętnie sięga się po nieco inne rozwiązania. Jakie oświetlenie przydaje się najbardziej? Można zdecydować się na lampy wiszące lub sufitowe. Ciekawym rozwiązaniem są lampy na szynoprzewodach. Umieszcza się na nich odpowiednią liczbę opraw, skierowanych w różnych kierunkach. Pozwala to optymalnie doświetlić całą kuchnię.

Oświetlenie do restauracji – jakie źródła światła wybrać do każdego wnętrza?

oświetlenie do restauracjiGdy już znajdzie się oprawy we właściwym stylu, trzeba jeszcze zadbać o wybór odpowiednich źródeł światła.

W salach dla klientów przydają się energooszczędne żarówki LED, dające przyjemne, ciepłe i rozproszone światło. Pozwalają one zbudować przytulną atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi bądź rekreacji. Natężenie światła nie powinno przekraczać 200 lx. Gwarantuje to dobre warunki do przyjemnego spędzania czasu w lokalu oraz do swobodnego spożywania zamówionych dań lub sączenia napojów.

Na zapleczu zazwyczaj wykorzystuje się różnego rodzaju lampy, dające światło zimno białe, jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Świetnie sprawdzają się energooszczędne i trwałe żarówki LED. Muszą mieć wysoki współczynnik oddawania barw, a natężenie światła powinno przekraczać 500 lx, co daje szansę na bezproblemowe wykonywanie nawet bardzo precyzyjnych zadań.

Lampy do restauracji – oświetlenie jako dekoracja i praktyczny element wystroju

Oświetlenie w restauracji powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Każdy produkt musi spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa oraz gwarantować swobodę pracy lub wypoczynku.

W przestrzeni dla klientów każda lampa ma zapewniać nie tylko wygodę, ale też tworzyć piękny klimat. Dlatego też najlepiej wybierać ciekawe, designerskie modele, wyposażone w żarówki dające ciepłe światło. W części dla personelu stawia się bardziej na praktyczność i komfort pracy.

Praktyczna lampa do lokalu powinna być perfekcyjnie dobrana do wnętrza. Oświetlenie (lampy każdego rodzaju) budują bowiem nie tylko klimat, ale też dają swobodę korzystania z tej przestrzeni. To od nich zatem zależy w dużej mierze popularność każdego lokalu gastronomicznego.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • edziek

    Ciekawie, ciekawie,, Wiele przydatnych informacji i spora ilość inspiracji. Bardzo dziękuję!Zajrzę tu jeszcze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge