Lampy solarne do ogrodu

Lampy solarne do ogrodu czy oświetlenie zasilane z sieci?

Piękny ogród powinien być przede wszystkim funkcjonalny o każdej porze dnia i nocy. Do tego celu niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko doświetli ścieżki oraz przestrzenie rekreacyjne, ale też stanie się efektowną dekoracją całego przydomowego terenu.

Istnieje wiele rozwiązań, świetnie nadających się do wykorzystania. Do szczególnie popularnych zaliczają się lampy solarne do ogrodu oraz produkty oświetleniowe, włączone do domowej instalacji elektrycznej. Które z nich sprawdzają się lepiej, jak przebiega magazynowanie energii w lampach solarnych, a także jakie oświetlenie współpracuje z czujnikiem ruchu? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu – jakie powinno być?

Oświetlenie ogrodu zazwyczaj trzeba dobrze zaplanować, by mieć pewność, że zapewnia ono optymalny komfort użytkowania przestrzeni oraz zwiększa bezpieczeństwo domowników i wszystkich zaproszonych gości.

Gdzie umieszcza się lampy? Zazwyczaj punkty świetlne lokuje się wzdłuż krawędzi budynku, na alejkach, ścieżkach oraz przy drodze dojścia od bramki do domu. W jakich jeszcze miejscach pojawia się oświetlenie? Przydaje się jako element dekoracyjny, służący do podświetlania ciekawych elementów architektonicznych lub ozdobnych okazów roślin.

W różnych częściach ogrodu można postawić na rozmaite oprawy i typy oświetlenia. Zawsze jednak muszą to być produkty o wysokim współczynniku ochrony (IP). W innym razie lampy nie są wystarczająco szczelne. Dostanie się wody do ich wnętrza niejednokrotnie prowadzi do zwarcia, a w niektórych sytuacjach nawet do porażenia prądem. Warto zatem wybrać solidne produkty, by oświetlenie ogrodu sprawdzało się zawsze na medal.

Jeśli chce się zatem optymalnie doświetlić ogród, to jakie produkty lepiej wybrać – lampy solarne czy produkty podłączone do instalacji?

Lampy solarne do ogrodu – co to takiego?

Lampy solarne ogrodowe to niezmiernie popularne rozwiązanie oświetleniowe, cieszące się wielką sympatią użytkowników, którzy chcą stworzyć oświetlenie ogrodowe nie tylko skuteczne, ale też energooszczędne.

Jak działają solarne lampy do ogrodu? Urządzenie składa się z kilku głównych elementów. Pod obudową kryją się diody LED, zużywające bardzo mało prądu. Na szczycie oprawy znajdują się natomiast baterie słoneczne, pokryte ogniwami fotowoltaicznymi. Ostatnią kluczową część stanowi akumulator, służący do magazynowania energii w ciągu dnia, by móc wykorzystać ją po zapadnięciu zmroku.

Jak działają takie solarne lampy? Gdy w ciągu dnia promienie słoneczne padają na powierzchnię obudowy, zbiera je panel fotowoltaiczny. Następnie energia jest przekazywana do akumulatora, a gdy zajdzie światło, z niego do źródła światła LED. Lampy solarne LED posiadają bowiem czujniki zmierzchu, dzięki temu uruchamiają się tylko wtedy, gdy na zewnątrz robi się ciemno.

Czy warto stosować lampki solarne w ogrodzie?

Lampy solarne mają jedną szczególnie lubianą cechę. Oprócz kosztów zakupu, ich późniejsze użytkowanie nie generuje niemal żadnych wydatków. Promienie słoneczne są zbierane w ciągu dnia i magazynowane w formie energii elektrycznej, która zasila wydajne i bezawaryjne diody LED, które bez trudu mogą świecić nawet przed długi czas.

Taki typ oświetlenia jest zatem niezmiernie oszczędny, a przy tym daje wystarczająco dużo światła do bezpiecznego przemieszczania się lub przyjemnego relaksowania się w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oświetlenie solarne jest w pełni uzależnione od pogody. Jeżeli w ciągu dnia nie uda się zmagazynować wystarczającej ilości energii, to lampy nie będą świecić zbyt mocno.

Najpopularniejszym typem lamp solarnych są produkty na słupku. Oprócz nich można jednak znaleźć też efektowne oprawy dekoracyjne, na przykład kule lub inne rozwiązania ozdobne.

Lampy zasilane z instalacji elektrycznej – wygoda o każdej porze roku

lampy do ogrodu zasilane z instalacji elektrycznej

Innym rozwiązaniem niż lampy solarne ogrodowe są produkty tradycyjne zewnętrzne, zasilane z sieci elektrycznej. Takie oprawy muszą być oczywiście szczelne, wykonane z trwałych surowców, by nie uległy szybkiemu uszkodzeniu w tak trudnych warunkach.

Każdy punkt świetlny podłącza się do instalacji, by mógł spełniać swoją funkcję. Na rynku pojawia się szeroki wachlarz wygodnych produktów do oświetlenia – od niewielkich oczek wpustowych, do opraw, które montuje się na elewacji, jak kinkiety zewnętrzne, lampy stojące lub wiszące ogrodowe.

Czym odznaczają się lampy do ogrodu? Pozwalają w pełni uniezależnić się od warunków atmosferycznych. Zawsze wtedy, gdy potrzebujemy oświetlenia do ogrodu, możemy liczyć na uzyskanie optymalnych warunków. Do dyspozycji są energooszczędne żarówki LED, które umożliwiają regulację natężenia światła, a niekiedy też pozwalają zmienić kolor na dowolny z szerokiej palety RGB.

Lampy z czujnikiem ruchu – lampy solarne ogrodowe czy produkty zasilane z sieci?

Nowoczesne lampy, a zwłaszcza modele podłączone do sieci, można wpisać w systemy Smart House. Dzięki temu steruje się nimi zdalnie, przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej na telefon lub tablet. Zwiększa to komfort sterowania oświetleniem do ogrodu oraz obniża koszty wykorzystywania poszczególnych lamp.

Niektóre oprawy współpracują ze specjalnymi sensorami, na przykład z czujnikiem ruchu, dzięki czemu punkty świetlne uruchamiają dokładnie wtedy, gdy są potrzebne. Pozwala to uchronić domowników i gości przed bolesnym upadkiem w ciemnościach w poszukiwaniu włącznika światła.

Popularne lampy do ogrodu – jak wybrać najlepsze modele?

Co zatem lepiej kupić? Lampy ogrodowe solarne czy oprawy podłączone do sieci? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli szuka się subtelnego oświetlenia, które nie będzie generowało nadmiernych kosztów, a przy tym ładnie doświetli przestrzeń w ogrodzie, to lampy solarne są opcją niezmiernie praktyczną.

Jeżeli natomiast potrzebuje się dużo światła o różnych kolorach i intensywności, a także pragnie się wprowadzić mocno urozmaicone oprawy do wszystkich przydomowych przestrzeni, również tych w cieniu, wówczas lepszym rozwiązaniem jest oświetlenie podłączone do sieci.

Zawsze można również połączyć oba modele w domu, na tarasie i w ogrodzie, by stworzyć niezawodny, oszczędzający energię system oświetleniowy, dzięki któremu ogród będzie idealnie oświetlony w każdych warunkach.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge