Lampy z czujnikiem zmierzchu – dlaczego warto je zamontować w ogrodzie?
Nowoczesne oświetlenie do ogrodu to nie tylko rozwiązania trwałe i odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne, ale też wygodne i praktyczne w codziennym stosowaniu. Oprócz idealnie dopasowanych opraw, emitujących wystarczająco światła, by doświetlić wybrane strefy przydomowego terenu, można też wykorzystać rozwiązania automatyzujące. Takim typem produktu są choćby praktyczne lampy z czujnikiem zmierzchu.
Czym jest czujnik zmierzchu i kiedy warto się na niego zdecydować? Jakie rodzaje urządzeń można znaleźć na rynku? O tym napiszemy poniżej.
Lampy zewnętrzne LED – podstawowe parametry oświetlenia do ogrodu
Gdy planuje się oświetlenie ogrodu, najczęściej bierze się pod uwagę rozmaite typy produktów, które nadają się do ekspozycji na opady atmosferyczne i działanie innych czynników zewnętrznych, w tym zmiany temperatur, promieniowanie UV, wilgoć. Chętnie zatem sięga się po kinkiet zewnętrzny lub lampy na słupkach do gruntu, wykonane na przykład z aluminium i szkła, czyli materiałów odpornych na niszczycielskie działanie korozji. Dodatkowo zwraca się też uwagę na to, by wszystkie produkty do ogrodu (zarówno oprawa włączona do sieci, jak i lampa solarna) wyróżniały się wysokim współczynnikiem ochrony IP, co chroni przed dostaniem się do wnętrza wody i wilgoci, by zminimalizować ryzyko zwarcia w instalacji elektrycznej.
W ramach nowoczesnych domów coraz częściej, gdy tworzy się oświetlenie elewacyjne i wybiera produkty świetlne do różnych stref ogrodowych, stawia się na rozwiązania automatyzujące mocno poprawiające komfort. Bywają to zatem nowoczesne lampy LED z opcją sterowania zdalnego. Może się to odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnej (jak nasza Azzardo Smart) lub dedykowanych pilotów. Innym wariantem są modele wyposażone w czujniki ruchu lub wspomniane wcześniej czujniki zmierzchu.
Lampa zewnętrzna z czujnikiem zmierzchu lub czujnikiem ruchu – jakie czujniki wybrać?
Lampy z czujnikiem zmierzchu to rozwiązania chętnie stosowane w domach prywatnych. Pozwalają na włączanie i wyłączanie oświetlenia, gdy natężenie światła przekracza ustalone warunki graniczne – np. po zachodzie słońca. Odpowiadają za to fotorezystory, które nieustannie analizują natężenie światła wokół. Jeśli natężenie jest zbyt niskie, wówczas uruchamia się przełącznik włączający lampy. Jeśli się zwiększa, zasilanie układu sterującego zostaje odłączone, a światło w ogrodzie wyłączone.
Urządzenia bywają wyposażone w dodatkowe sensory, które sprawiają, że lampy nie włączają się w przypadku chwilowego zmniejszenia się natężenia światła (np. schowania się słońca za grubą warstwą chmur). Nie dochodzi też do wyłączenia punktów, jeśli na czujniki nagle padnie mocny strumień świetlny (reflektory przejeżdżającego samochodu). Za opóźnienie reakcji odpowiada w tym przypadku opóźniacz czasowy.
Jakie lampy wybrać? Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie czujnika zmierzchu z czujnikiem ruchu. Wówczas punkt świetlny uruchamia się tylko wtedy, gdy bywa to naprawdę konieczne.
Lampa zewnętrzna z czujnikiem zmierzchu i czujnikiem ruchu sprawdzi się jednak nie tylko w ramach prywatnych posesji. To też niezmiernie popularne rozwiązanie, stosowane choćby przy halach produkcyjnych lub w miejscu składowania towarów przy magazynach, zapewniając odpowiednie oświetlenie.
Typy czujników zmierzchu – jak wybrać lampy z czujnikiem zmierzchu?
Jak wybrać odpowiedni czujnik zmierzchu? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Na rynku można znaleźć różne rozwiązania. Do najpopularniejszych zaliczają się lampa z:
-
podstawowym czujnikiem światłoczułym,
-
sondą,
-
zegarem.
Lampa wyposażona w czujniki zmierzchu (i/lub czujniki ruchu) z podstawowym czujnikiem reaguje na zmianę natężenia światła. Bardziej nowoczesne modele są posiadają opóźniacz czasowy, co zabezpiecza przed uruchomieniem oświetlenia przy krótkotrwałym naświetleniu reflektorami auta lub w czasie burzy.
Sonda przy oprawach oświetleniowych bywa montowana na specjalnych poduszkach przy pomocy kabli przyłączeniowych, co pozwala umieścić czujnik w szczególnie dobrze nasłonecznionym miejscu. Takie lampy posiadają też regulator czasowy, dzięki czemu sterowanie oświetleniem staje się jeszcze wygodniejsze.
Czujniki z zegarem są natomiast najbardziej uniwersalne. Reagują na zmiany natężenia światła, a także pozwalają na dwutorowe kontrolowanie warunków. Dzięki temu lampy uruchamiają się przy braku światła słonecznego po konkretnej godzinie. Dodatkowo są wyłączona w nocy, by niepotrzebnie nie budzić domowników.
Największe zalety czujników ruchu – czy warto je wykorzystać w ogrodzie?
Lampa zewnętrzna wyposażona w czujnik zmierzchu to rozwiązanie niezmiernie praktyczne, gdyż ułatwia optymalne oświetlenie posesji w nocy. Tak zwiększa się bezpieczeństwo i komfort domowników, gdyż nie ma konieczności pamiętania o włączaniu i wyłączaniu lamp. Zawsze uzyskuje się optymalne warunki świetlne wokół domu. To również niezmiernie ekologiczne rozwiązanie, gdyż wykorzystuje się tylko tyle energii, ile jest rzeczywiście potrzebne, co z kolei przekłada się oczywiście na solidne oszczędności dla domowego budżetu.
Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu bywa ponadto wsparciem dla systemu antywłamaniowego, pozwalając choćby na symulowanie obecności domowników, by przepędzić potencjalnego złodzieja. Większość dostępnych modeli wyróżnia się prostą konstrukcją i wygodnym montażem, który da się przeprowadzić samodzielnie.
Czy takie lampy mają wady? Najmniej efektywne są oczywiście modele podstawowe, bez opóźniacza i zegara. Zużywają bowiem więcej energii elektrycznej niż modele nie reagujące na chwilowy wzrost natężenia światła oraz pozwalają na wyłączenie o konkretnej godzinie nocnej. Należy też pamiętać o odpowiednim umieszczeniu fotoczujnika w nasłonecznionym miejscu, by lampa mogła działać w sposób prawidłowy.
Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu – praktyczne rozwiązania dla domu
Nowoczesne lampy wyposażone w czujnik zmierzchu (oraz czujnik ruchu) przydają się do oświetlenia zewnętrznego posesji prywatnych i firmowych. Zapewniają komfort, pozwalają obniżyć wysokość rachunków oraz poprawiają estetykę danej przestrzeni. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wachlarz takich rozwiązań, wpisujących się w różne nurty stylistyczne. Sprawdź, czy lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu nie sprawdzi się również w Twoim przydomowym terenie.
Zostaw komentarz