Oświetlenie do salonu fryzjerskiego – czym powinno się wyróżniać?
Są takie miejsca pracy, w których prawidłowo zbudowany system oświetleniowy jest kluczowym element, wpływającym na komfort oraz efektywność działania. Za jedną z takich przestrzeni można bez wątpienia uznać salony fryzjerskie.
Jakie powinno być oświetlenie w salonie fryzjerskim? Jakich lamp używać i gdzie powinny się one znaleźć? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.
Prawidłowe oświetlenie salonu fryzjerskiego – przepisy BHP i komfort pracy
Salon fryzjerski, podobnie jak każde inne miejsce pracy, wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia, zgodnego z przepisami BHP.
Muszą to być przede wszystkim produkty (lampy i żarówki LED) zapewniające bezpieczeństwo przemieszczania się oraz pełny komfort podczas realizowania zadań wzrokowych, a przecież takich w salonie fryzjerskim nie brakuje. Stylista fryzur musi być w stanie w pełni skoncentrować się na strzyżeniu, a także idealnie dopasować kolor włosów do konkretnego klienta. A do tego przydają się prawidłowo dopasowane lampy.
Lampy fryzjerskie nie mogą zatem powodować efektu olśnienia, wywołanego przez odbijanie się światła od gładkich, wypolerowanych powierzchni. Nie powinny również emitować światła o zbyt małym lub za dużym natężeniu światła. Prowadziłoby to bowiem do przedwczesnego przemęczenia wzroku u fryzjerów oraz dyskomfortu klientów, odwiedzających dany zakład.
Gdzie umieścić punkty świetlne w przestrzeni pracy – lampy sufitowe przy stanowiskach fryzjerskich
Najważniejszym miejscem w każdym salonie, w którym odpowiednie oświetlenie fryzjerskie odgrywa kluczową rolę, są oczywiście stanowiska do pracy, gdzie wyczarowuje się nawet najbardziej ekstrawaganckie fryzury – pod warunkiem, że ma się dostęp do prawidłowo dobranych rozwiązań oświetleniowych.
W takich miejscach najlepiej sprawdza się oświetlenie górne, a zwłaszcza praktyczne lampy wiszące, pozwalające na precyzyjne doświetlenie każdego fotela, by zapewnić komfort dla pracowników i klientów.
Jakie oprawy wybrać? Bardzo wygodnym rozwiązaniem bywają lampy kierunkowe, dzięki którym uzyskuje się w miejscu do pracy nowoczesne oświetlenie punktowe, z możliwością regulowania kąta padania światła. W tej roli oprócz modeli wiszących warto wykorzystać także reflektorki, a przede wszystkim system oświetlenia na szynoprzewodzie, przydatny do równomiernego doświetlenia kilku stanowisk pracy.
Poczekalnia i inne przestrzenie w salonie fryzjerskim – jakie lampy użytkowe i oświetlenie dekoracyjne wybrać?
W pozostałych przestrzeniach (poczekalnia, strefa mycia włosów) w salonie fryzjerskim również niezbędne jest oświetlenie główne. Wybór odpowiedniego produktu zależy od aranżacji oraz wielkości przestrzeni. Mogą to być lampy wiszące o zbliżonym wyglądzie do tych przy stanowiskach pracy. Jeśli jednak nie pozwala na to metraż, idealnie sprawdzają się oprawy sufitowe bądź niewielkie kinkiety.
Ważne, by zapewnić gościom wystarczająco światła do komfortowego oczekiwania na swoją wizytę. Jeśli w salonie ustawiono kanapy i niewielki stolik kawowy, można umieścić obok nich lampę podłogową. Dzięki niej klienci będą mogli uprzyjemnić sobie czas np. lekturą czasopisma.
Gdy wybiera się lampy do salonu fryzjerskiego do przestrzeni, w których pojawia się ryzyko zachlapania oprawy wodą (np. w pobliżu umywalek), należy zdecydować się na modele o wysokim współczynniku IP, podobnie jak przy tworzeniu oświetlenia do łazienki w domu prywatnym.
Nowoczesne źródła światła a prawidłowe oświetlenie salonu fryzjerskiego
Nie tylko oprawy mają znaczenie, gdy wybiera się lampy do salonu fryzjerskiego. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Kluczem do sukcesu są właściwie dobrane źródła światła.
Najważniejsze parametry to:
-
natężenie oświetlenia,
-
temperatura barwowa (barwa światła).
W miejscu realizacji precyzyjnych zadań wzrokowych (np. na stanowisku fryzjerskim) niezbędne są żarówki, które emitują jasne światło, o natężeniu ok. 300-500 lx. Dzięki temu fryzjer może łatwo skupić się na procesie strzyżenia lub farbowania włosów. W pozostałych przestrzeniach często pojawiają się żarówki o mniejszym natężeniu światła – muszą być one jednak dopasowane do specyfiki miejsca. Ciekawą opcją jest zastosowanie inteligentnych lamp, umożliwiających modyfikację parametrów, zgodnie z potrzebami.
Jaka barwa światła w salonie fryzjerskim sprawdzi się najlepiej? Przy stanowiskach pracy w ramach salonu fryzjerskiego należy umieścić żarówki dające światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Pozwoli to perfekcyjnie dobrać kolory, bez niekorzystnych przekłamań.
Salon fryzjerski – oświetlenie LED
Coraz szersze grono właścicieli salonów fryzjerskich decyduje się na oświetlenie LED. Dlaczego? Przede wszystkim jest to rozwiązanie energooszczędne i gwarantujące długą żywotność produktów oświetleniowych, co przekłada się na obniżenie wysokości rachunków.
Równocześnie duże zróżnicowanie rozwiązań (lampy ze zintegrowanym LED, żarówki LED, taśmy LED) we wszystkich modnych obecnie stylach wnętrzarskich, pozwala zbudować spójny i praktyczny system oświetleniowy.
Jeśli natomiast wybierze się którąś z inteligentnych lamp lub żarówek LED, zyskuje się wygodne i praktyczne zdalne sterowanie oświetleniem, przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej. W ten sposób da się dopasować natężenie oświetlenia do salonu fryzjerskiego do potrzeb chwili.
Nowoczesne oświetlenie fryzjerskie w modnym salonie
Wszystkie lampy do salonu fryzjerskiego powinny równocześnie zapewniać nie tylko odpowiednią ilość światła, ale też stanowić stylową dekorację oraz budować nastrój wnętrza. W dużej mierze to od dobrze dopasowanych produktów oświetleniowych zależy bowiem klimat salonu oraz to, czy goście będą chcieli do niego wrócić na kolejną wizytę.
Zostaw komentarz