Szynoprzewód wpuszczany w sufit – nowoczesne oblicze oświetlenia nie tylko do biura
Sposobów na oświetlenie wnętrza jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest wykorzystanie praktycznych szynoprzewodów. Z ich pomocą da się zbudować niejeden system do przestrzeni mieszkalnych, usługowych czy biurowych. Obok klasycznych rozwiązań można skorzystać z takich produktów, jak szynoprzewody wpuszczane w sufit.
Czym wyróżniają się takie produkty? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rozwiązania można wybrać? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Szynoprzewody wpuszczane, natynkowe, szyny magnetyczne – podstawowe różnice
Szynoprzewody występują w wielu wariantach (opcje jednofazowe lub trójfazowe) . Można zdecydować się na trzy formy montażu:
- szyny natynkowe (nawierzchniowe),
- szyny podtynkowe (wpuszczane w sufit),
- szyny magnetyczne.
Wszystkie warianty wykonuje się z trwałych materiałów (w tym wysokiej jakości aluminium). Potrzebne też są łączniki, które przenoszą napięcie i zasilanie (odpowiedni zasilacz).
Czym wyróżnia się każdy profil? Gdy wybierze się oświetlenie szynowe wariant natynkowy montuje się bezpośrednio na suficie lub ścianie – cała szyna jest widoczna. Takie rozwiązanie da się bez trudu zastosować w już wyremontowanych pomieszczeniach. Wyróżniają się dość technicznym wyglądem, przez co nie zawsze wpisują się w każde wnętrze.
Szyny podtynkowe świetnie sprawdzają się w sufitach podwieszanych. Są znacznie bardziej estetyczne, gdyż cała konstrukcja jest niemalże niewidoczna. Równocześnie jednak system wymaga precyzyjnego zaplanowania i ingerencji w strukturę sufitu, co też niejednokrotnie wiąże się z wyższymi kosztami.
Oddzielną kategorią są szyny do montowania lamp na magnes. Pozwala to uzyskać znacznie większą swobodę w kształtowaniu warunków oświetleniowych. Zapewniają ciekawy design, choć często taki wariant jest droższy niż wcześniej omówione.
Rodzaje lamp do szynoprzewodów podtynkowych: reflektory, tuby, lampy wiszące
Na szynach montowanych podtynkowo wykorzystuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych – w zależności od przestrzeni i potrzeb. Do najchętniej wybieranych zaliczają się:
- reflektory,
- lampy tuby,
- lampy liniowe,
- lampy wiszące.
Oświetlenie szynowe da się łatwo ustawiać w wybranych miejscach, by uzyskać optymalne warunki. Aby uzyskać jeszcze lepsze dostosowanie oświetlenia do swoich oczekiwań (funkcji oświetleniowej, kształtu pomieszczenia), warto zdecydować się na oprawy z regulacją kąta padania światła. Każda z nich powinna być oczywiście utrzymana w odpowiedniej kolorystyce i stylu, by zbudować spójny system oraz kompleksową aranżację.
We wnętrzu oprawy dobrze umieścić energooszczędne źródła światła LED – to sposób na obniżenie wysokości rachunków, perfekcyjne doświetlenie każdej przestrzeni, a także wygodne sterowanie (aplikacje zainstalowane na telefonach, asystenci głosowi, piloty), jeśli wybierze się produkty inteligentne, dostępne również w naszej ofercie.
Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie szynowe podtynkowe?
W przypadku systemów szynowych do montażu podtynkowego wszystkie elementy mają znaczenie – profil, łączniki, nawet rodzaj zamontowanych opraw oświetleniowych.
Jakie są korzyści płynące z takiego rozwiązania? Przede wszystkim to lepsza estetyka oświetlenia w pomieszczeniu. Dobrze wykonany montaż podtynkowy pozwala ukryć wszystkie elementy techniczne (profile, łączniki i zasilanie). Dzięki temu takie instalacje świetnie sprawdzają się również w bardziej eleganckich pokojach, utrzymanych choćby w duchu glamour czy retro (wystarczy dopasować odpowiednie lampy sufitowe lub wiszące).
Montaż podtynkowy sprawia, że system zajmuje wizualnie mniej miejsca, dzięki temu sprawdza się nawet w mniejszych wnętrzach jako wygodne i przyjemne dla oka oświetlenie.
Takie rozwiązania odznaczają się także dużą elastycznością w konfiguracji warunków oświetleniowych. Oprawy, stosowane na profilach, miewają różne wielkości i kształty. Da się je też rozmieścić w dowolnym miejscu na szynie. W ten sposób tworzy się wygodne strefy oświetleniowe, zwiększa bezpieczeństwo i buduje klimat przestrzeni.
Gdzie najlepiej wykorzystać szynoprzewody wpuszczane w sufit i lampy szynowe?
Sposób oświetlenia na szynach podtynkowych na suficie podwieszanym stosuje się od lat w wielu typach przestrzeni, gdzie potrzebne są dobre warunki oświetleniowe, przy równoczesnej dbałości o wygląd wnętrza. Wykorzystuje się takie rozwiązania w sklepach, restauracjach i innych lokalach usługowych. Przydają się w galeriach sztuki i budynkach użyteczności publicznej.
Coraz częściej szyny na sufity i ściany trafiają także do domowych wnętrz. Zapewniają światło w kuchniach, sypialniach czy w niejednym salonie. System przeznaczony do oświetlenia korytarzy i klatek schodowych miewają zazwyczaj mniejsze oprawki, by zajmować jeszcze mniej miejsca – ich typ i wielkość zależą oczywiście od funkcji.
Szynoprzewód wpuszczany w sufit – podsumowanie
Szyny podtynkowe to coraz chętniej stosowane rozwiązanie pomagające w zapewnieniu warunków dopasowanych do potrzeb oświetleniowych właściciela lokalu usługowego, biura czy wnętrz mieszkalnych. Dzięki nim oświetlenie w pomieszczeniu jest bardziej elastyczne, wygodne, gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób da się zapewnić idealne warunki, a przy tym zadbać o estetykę aranżacji.
Chcesz ciekawie i praktycznie oświetlić swoje wnętrza? Sprawdź naszą ofertę lamp na szynoprzewód podtynkowy i znajdź opcję dla siebie! Poznaj modele z najnowszej kolekcji, które wyróżnia atrakcyjna cena regularna w stosunku do najwyższej jakości, a także produkty promocyjne. Z nami doświetlisz każdą przestrzeń.
Zostaw komentarz