lampy do pokoju niemowlaka

Lampy do pokoju niemowlaka – jakie produkty wybrać?

Gdy na świat ma przyjść dziecko, jeszcze przed porodem, rodzice zaczynają przygotowywać pokój dla nowego członka rodziny. Oprócz standardowych elementów wyprawki, jak łóżeczko, bujaczek i przewijak, warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich produktów oświetleniowych, które nie tylko ułatwią opiekę nad dzieckiem, ale będą też w pełni bezpieczne dla noworodka.

Jakie lampy powinny trafić do pokoju niemowlaka, a jakich zdecydowanie należy unikać? Czym powinny się odznaczać bezpieczne lampy dla dzieci LED, w tym lampki nocne? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy do pokoju dziecięcego – jak widzi noworodek?

Pokój dziecka (lub kącik malucha w sypialni rodziców) musi być odpowiednio zaaranżowany, by zapewniał komfort dla malucha i rodziców. Warto wprowadzić do wnętrza elementy wyposażenia i akcesoria, przydatne w codziennej pielęgnacji i opiece nad maluchem. Niezmiernie ważne jest właściwie zaplanowane oświetlenie. Z jednego strony pozwala ono rodzicom korzystać z pomieszczenia, z drugiej buduje sprzyjające warunki dla noworodka.

Jakie zatem powinno być oświetlenie, by nie zagrażać dziecku? Zanim przejdziemy do opisu praktycznych konstrukcji i opraw, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak widzi noworodek w pierwszych miesiącach życia. Pomoże to dobrać właściwe rozwiązania oświetleniowe oraz odpowiednio zaplanować przestrzeń w domu.

Tuż po przyjściu na świat dziecko widzi nieostro i jest w stanie zauważyć maksymalnie dwa przedmioty wtedy, gdy znajdują się w odległości ok. 20-30 centymetrów. Maluchy rozróżniają tylko kontrastowe barwy, jak czerń i biel oraz intensywne kolory, zwłaszcza żółty i czerwony. Co jednak szczególnie istotne, noworodki, które przez 9 miesięcy przebywały w brzuchu mamy, są bardzo wrażliwe na ostre światło. Może ono spowodować spory dyskomfort, wzbudzić strach i rozdrażnienie, a w ekstremalnych sytuacjach nawet uszkodzić wzrok.

Z tych też względów powinno się ograniczyć ekspozycję dziecka na mocne światło. Warto wprowadzić żaluzje do okien w pobliżu łóżeczka oraz zrezygnować z ustawienia go bezpośrednio pod lampą sufitową.

Czym zatem wyróżnia się dobre oświetlenie do dziecięcego pokoju?

Funkcjonalne i wygodne lampy wiszące, ścienne, stojące, lampki nocne dla dzieci – jakie typy opraw wybrać do pokoju dziecięcego?

Lampy dziecięce powinny być rozmieszczone poza zasięgiem noworodka. Dotyczy to zarówno oświetlenia głównego (lampy sufitowe, wiszące), jak i wszystkich pozostałych źródeł światła w pomieszczeniu. W przypadku najmłodszych dzieci wiąże się to zwłaszcza z kwestią ochrony ich wzroku, by nie musiały zbyt długo wpatrywać się w źródło światła, leżąc na materacyku. Przy nieco starszych pociechach, warto zadbać o to, by nie miały bezpośredniego kontaktu z oprawami oświetleniowymi, które mogłyby być dla nich groźne. Zawsze warto wybierać modele sprawdzone, z certyfikatami, pochodzące od renomowanych producentów.

Jakie lampy trafiają do dziecięcego pokoju? Lampa główna (lampy sufitowe lub żyrandol) powinna dawać rozproszone światło. Zdecydowanie nie powinno się montować jej nad łóżeczkiem. Warto za to uzupełnić ją o oświetlenie boczne, a zwłaszcza kinkiety na ścianę. Dają one subtelne światło odbite, które nie podrażnia tak mocno wzroku malucha. Oprócz tego przydaje się lampka nocna, dająca wystarczająco światła, by móc swobodnie zajrzeć do dziecka w nocy, bez konieczności włączania mocniejszej lampy. Lampka nocna do dziecięcego pokoju przydaje się zwłaszcza, gdy przewija się malucha lub gdy potrzebne jest nocne karmienie. Chroni ona również malucha przed ciemnością przez całą noc, dając poczucie bezpieczeństwa. Lampki nocne LED to zdecydowanie najlepsze rozpraszacze ciemności, jeśli maluch woli spać przy zapalonym świetle, nawet w środku nocy. Wiele modeli do pokoju malucha wyposaża się nie tylko w ciepłe światło, ale też w projektory i pozytywki (melodie lub dźwięki natury), dodatkowo ułatwiające spokojne zasypianie.

Dobrą opcją jest postawienie na lampki LED (lampy sufitowe czy nocne lampki) – energooszczędne, o długiej żywotności. Takie produkty nie nagrzewają się tak mocno, jak klasyczne żarówki, a przy tym zapewniają sporą dowolność w kształtowaniu warunków świetlnych we wnętrzu (zwłaszcza gdy wybierze się rozwiązania LED RGB).

Oświetlenie pokoju dziecka – jakie światło powinny emitować lampy dziecięce?

Gdy dobiera się oświetlenie do pokoju malucha, liczą się nie tylko odpowiednie modele opraw, ale także barwa światła. Podstawą powinny być źródła światła, emitujące strumień o parametrach jak najbardziej zbliżony do światła słonecznego. Nie należy wybierać żarówek o dużym natężeniu. Warto też pamiętać, by w pokoju noworodka nie używać oświetlenia sztucznego bez potrzeby.

Lampy do pokoju dziecięcego mogą dawać światło ciepło białe (zwłaszcza lampka nocna, zapewniające delikatne światło również w pokoju, z którego korzystają starsze dzieci). Taka temperatura barwowa pozwala się łatwiej wyciszyć i uspokoić przed snem. Najczęściej takie żarówki stosuje się zatem w kinkietach w pobliżu łóżeczka oraz w lampkach nocnych.

Praktyczne lampy do pokoju dziecięcego – funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort dla rodziców i maluchów

Oświetlenie do pokoju dziecięcego (kinkiety, lampy wiszące, lampki nocne dla dzieci) musi być w pełni bezpieczne i dobrze zaplanowane, by zapewnić wygodę oraz pełne bezpieczeństwo dla wrażliwego wzroku maluszka. Warto zatem przemyśleć cały system odpowiednio wcześniej, by dobrać idealne rozwiązania w naszym sklepie oraz stworzyć nowemu członkowi rodziny optymalne warunki do rozwoju. Na szczęście różne lampki dostępne na rynku ułatwiają zbudowanie idealnego oświetlenia dla każdego malucha.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge