lampy w suficie podwieszanym

Lampy w suficie podwieszanym – efektowne oświetlenie do modnych wnętrz

Sufity podwieszane pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne w rozmaitych wnętrzach. Dzięki nim dynamizuje się przestrzeń i sprawia, że pomieszczenie nabiera wyrazu, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie oświetlenie.

Elementy wykonane z płyt gipsowo-kartonowych nie są niestety najtrwalszym materiałem, zdolnym wytrzymać spore obciążenia. Dlatego dobór odpowiednich lamp ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki wnętrza, ale też bezpieczeństwa użytkowników. Czy zatem istnieje możliwość zawieszenia na suficie podwieszanym szczególnie ciężkich żyrandoli? A jeśli tak, to jak to zrobić najlepiej? Jakie lampy wybrać, by stworzyć piękną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Sufit podwieszany – konstrukcja i elementy instalacji elektrycznej

Sufity podwieszane coraz chętniej montuje się w domowych wnętrzach jako rozwiązanie nie tylko praktyczne i proste w montażu, ale także jako sposób na stworzenie eleganckich i ciekawych przestrzeni aranżacyjnych.

Całość montuje się bezpośrednio do stropu. Można spotkać się z płaskimi sufitami podwieszanymi, które zasłaniają cały strop, lub elementami wielopoziomowymi, tworzącymi na suficie dekoracyjne schodki.

Sufit podwieszany tworzy się najczęściej z wykorzystaniem lekkich płyt kartonowo-gipsowych albo płyt mineralnych, metalowych lub drewnianych. Montuje się je do specjalnych lekkich stelaży z aluminium lub drewna, przytwierdzanych do stropu. W płytach wierci się otwory, w których mocuje się oprawy oświetleniowe, a wszelkie przewody zasilające układa się powyżej płyty.

Dąży się do tego, by cała konstrukcja była stabilna i trwała, a przy tym nie odznacza się zbyt dużą wagą, zwłaszcza gdy pragnie się do takiego sufitu zamontować jeszcze oświetlenie sufitu podwieszanego.

Lampy w suficie podwieszanym – najpopularniejsza lampa wisząca i natynkowa na sufitach podwieszanych

Jeśli we wnętrzu wykorzystano sufity podwieszane, najczęściej wybiera się do nich lekkie oprawy oświetleniowe. W tej roli świetnie sprawdzają się dyskretne lampy wpustowe (oświetlenie punktowe), chowające się niemal całkowicie w powierzchni sufitu podwieszanego. Oprócz nich świetnie sprawdzają się niewielkie reflektorki, montowane bezpośrednio do płyt lub umieszczane na systemach szynowoprzewodowych, co daje olbrzymi komfort optymalnego doświetlenia każdego wnętrza. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie taśmy LED do podświetlenia sufitu podwieszanego. Takie listwy LED dają intrygujące efekty i nastrojowe światło oraz pozwalają łatwo modyfikować oświetlenie w zależności od upodobań i potrzeb.

Produkty LED do sufitu podwieszanego sprawdzą się świetnie. Dlaczego? Dają sporo światła, ułatwiają sterowanie oświetleniem, a przy tym zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Czy w takich wnętrzach można jednak pozwolić sobie na lampy wiszące? Wiele nowoczesnych modeli to lampy ważące mniej niż 5 kilogramów. Dzięki temu mogą być bezpiecznie umieszczone na podwieszanym suficie.

Jeśli jednak pragnie się powiesić żyrandol z kutego metalu albo inną cięższą konstrukcję, warto kierować się poniższymi wskazówkami. Jak powinno wyglądać prawidłowe mocowanie żyrandola do sufitu?

Podwieszany sufit – czy da się powiesić żyrandol na suficie podwieszanym?

Jeśli pragnie się podłączyć żyrandol w pomieszczeniu, w którym zastosowano sufit podwieszany, można zdecydować się na kilka praktycznych rozwiązań, minimalizujących szansę wystąpienia późniejszych problemów. Istnieje bowiem szereg sposobów na to, by nawet na podwieszanym suficie zamontować żyrandol lub inną ciężką lampę wiszącą.

Najłatwiej oczywiście jest w przypadku sufitów warstwowych. W tym przypadku można bowiem zaplanować lampę tak, by znalazła się w części z odsłoniętym stropem. Co jednak zrobić we wnętrzach, w których sufity podwieszane całkowicie zasłaniają strop? Jak w takim pokoju wykonać oświetlenie sufitu podwieszanego i zamontować żyrandol?

Mocowanie żyrandola do sufitu podwieszanego, czyli jak powiesić żyrandol?

Jeśli nie da się wykonać montażu żyrandola bezpośrednio do stropu, należy skorzystać z innych opcji, dbając przy tym o to, by cała konstrukcja była solidna i wykonana z największą dbałością. W innym razie zbyt ciężka lampa wisząca może okazać się zbyt dużym ciężarem dla lekkich płyt, podwieszonych do stropu. Jak zatem bezpiecznie zamontować lampę wiszącą o sporych rozmiarach, wadze i wielu źródłach światła?

Jak zamontować lampę wiszącą lub rozbudowane żyrandole  – kołki do podwieszanego sufitu

Jeśli pragnie się przeprowadzić montaż żyrandola w suficie podwieszanym, można przytwierdzić go do sufitu wykorzystując kołki rozporowe. Sprawdzają się one zdecydowanie lepiej niż mniej wytrzymałe masy samoprzylepne lub taśmy montażowe, nieprzystosowane do wytrzymywania większych obciążeń.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy kołek rozporowy sprawdza się przy takich zadaniach. Najlepiej do montażu w suficie podwieszanym, a zwłaszcza w płytach kartonowo-gipsowych, nadają się:

  • kołki typu ślimak,
  • kołki rozporowe klasyczne,
  • kołki typu motylek.

Oprócz wyboru typu, należy zwrócić uwagę na długość kołka i śrubki. Za krótka nie będzie wystarczająco rozpierać kołka. Zbyt długa natomiast będzie wystawać, co też obniży wytrzymałość konstrukcji lub wręcz uniemożliwi montaż lampy wiszącej.

Jeśli wybierze się któryś z omówionych typów, kołek rozporowy lub inny rodzaj mocowania wytrzyma obciążenia nawet do 10 kilogramów. A to dobry sposób, by podwieszany sufit wzbogacić o efektowne żyrandole, choć dla szczególnie ciężkich modeli warto wybrać jednak inne rozwiązania.

Samodzielny montaż żyrandola do sufitów podwieszanych – mocowanie do stelaża

Ciężką oprawę wiszącą lub lampę sufitową można również przymocować do stelażu nad podwieszanym sufitem. To na nim opierają się przecież wszystkie płyty kartonowo-gipsowe.

Stelaż jest przytwierdzany solidnymi kotwami wprost do stropu. Jeśli zatem chce się zamontować lampę wiszącą, najlepiej to zrobić właśnie do jednej z listew stelażu, by równomiernie rozłożyć ciężar na większej powierzchni. Jeśli planuje się montaż żyrandola już na etapie tworzenia sufitu podwieszanego, warto na wszelki wypadek wybrane miejsce dodatkowo wzmocnić.

Jak zamontować żyrandol na suficie podwieszanym – inne rozwiązanie

Jak powiesić żyrandol o szczególnie dużej wadze? Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, by bezpiecznie podwiesić żyrandol, które sprawdza się w większości przypadków, nawet przy bardzo ciężkich lampach.

Można po prostu rozważyć wywiercenie niewielkiego otworu w płycie gipsowo-kartonowej i podwieszenie lampy bezpośrednio do stropu, który wytrzymuje zdecydowanie większe obciążenia niż płyta lub stelaż. Nad sufitem podwieszanym można wówczas ukryć nadmiar kabli, a po zamontowaniu konstrukcji otwór zasłania się przy pomocy rozetki.

Dzięki temu zyskuje się pewność, że nawet bardzo ciężka lampa jest bezpiecznie umocowana do sufitu, a sposób jej montażu nie wpływa negatywnie na estetykę sufitu podwieszanego.

Sufit podwieszany – lampy wiszące w najmodniejszym wydaniu

Podwieszane sufity stanowią efektowny sposób na wykończenie domowych wnętrz, który ma wielu zwolenników. Dobór lamp do takiej konstrukcji (modele natynkowe, wpuszczane w sufit, wiszące) to kwestia osobistych preferencji oraz specyfiki przestrzeni aranżowanej.

Jeśli planuje się oświetlenie sufitu podwieszanego, zawsze trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy ma to być oświetlenie punktowe, strefowe czy ogólne. Jeśli wybiera się bardziej ciężkie modele, należy zastosować odpowiednie konstrukcje i wzmocnienia. Wówczas nawet na suficie podwieszanym da się przymocować okazałe i rozbudowane żyrandole, dające sporo światła i dekorujące przestrzeń.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge