Oświetlenie letniego ogródka

Oświetlenie letniego ogródka

Aranżacja przestrzeni wokół domu jest nie mniej ważna od tej, którą planujemy we wnętrzach. Jeśli przestrzeń ma spełniać oczekiwania domowników i stwarzać komfortowe miejsce do wypoczynku, powinna zostać gruntownie przemyślana. Wielu inwestorów jej planowanie zaczyna jeszcze na etapie budowy domu. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność wykonania instalacji zewnętrznej, która umożliwi doprowadzenie prądu do rozlokowanych w ogrodzie lamp zewnętrznych.

Planujemy oświetlenie w ogrodzie

Aby przestrzeń wokół domu wyglądała efektownie, a zarazem była funkcjonalna i wygodna, oświetlenie w ogrodzie warto zaplanować najpóźniej na etapie wykonania projektu instalacji domowej. Częstą praktyką jest zasilanie oświetlenia zewnętrznego dodatkowym obwodem z instalacji domowej. Kluczowe jest tutaj zachowanie zasad bezpieczeństwa, dlatego nie wolno zapominać o tym, że dodatkowy obwód zapewniający ciągłość zasilania oświetlenia ogrodowego powinien zostać wyposażony w wyłącznik nadmiarowoprądowy i różnicowoprądowy.

Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, korzeni drzew i innych obiektów, które mogą znaleźć się w gruncie i kolidować z układanymi przewodami elektrycznymi. Istotny jest również dobór odpowiednich opraw. Lampy zewnętrzne powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych i cechować się wysoką wodoszczelnością. Wśród dostępnych na rynku opraw warto szukać tych, których współczynnik IP wynosi co najmniej 44. Zapewni to wystarczającą ochronę przed wilgocią, śniegiem i deszczem. Jeśli ma zostać podświetlone oczko wodne, należy szukać lepszego zabezpieczenia i wybierać oprawy z IP 67, a przy dużych głębokościach IP 68.

Rola oświetlenia w przydomowej przestrzeni

Aranżując przestrzeń wokół domu, nie wolno zapomnieć o oświetleniu zewnętrznym. W przeciwnym razie przestrzeń będzie niefunkcjonalna i mało praktyczna. Trzeba koniecznie odpowiednio dopasować rodzaj opraw do stylistyki, w jakiej utrzymany jest dom oraz ogród. Znaczenie ma tutaj wygląd elewacji, bryła domu, rodzaj roślinności oraz elementy małej architektury. Oświetlenie w ogrodzie, które nawiązuje do stylistyki budynku oraz przestrzeni wokół niego pozwoli na stworzenie estetycznej i spójnej wizualnie całości.

Przebywanie w ogrodzie po zmroku umili odpowiednio zaaranżowane oświetlenie tarasu i przestrzeni wokół niego. Oświetlenie zewnętrzne nie ogranicza się jednak wyłącznie do kącika relaksu. Oświetlenie w ogrodzie to przecież także lampy umieszczone w strefie wejścia i podjazdu oraz rozjaśniające przestrzenie newralgiczne i niebezpieczne przy poruszaniu się po zmroku. Oświetlenie warto planować zatem w taki sposób, by podnosiło bezpieczeństwo na posesji, a także dawało możliwość komfortowego wypoczynku.

Relaks na świeżym powietrzu

Nieoświetlony ogród zasypia wraz z nastaniem zmroku i staje się przestrzenią, z której domownicy korzystają tylko za dnia. Tymczasem w letnie dni większość z nas chętnie odpoczywa na świeżym powietrzu, nawet kiedy zapadnie już zmierzch. Przy upałach to jedyny czas, gdy można odetchnąć chłodniejszym powietrzem.

Jeśli inwestor planuje aktywnie korzystać z przestrzeni wokół domu po zmroku, koniecznie musi zadbać o oświetlenie w ogrodzie. Poruszanie się wieczorem wytyczonymi w ogrodzie ścieżkami ułatwią zamontowane w gruncie i kierujące światło do góry lampy. W tym przypadku warto rozważyć doposażenie ich w akcesoria antyolśnieniowe (pierścienie, rastry itp.), które ograniczą ryzyko oślepiania osób przechadzających się ścieżkami oraz podniosą komfort korzystania z wytyczonych traktów.

Innym równie dobrym rozwiązaniem są słupki ogrodowe lub lampy kule do ogrodu rozmieszczone wzdłuż ścieżek. Zazwyczaj umieszcza się je po jednej stronie traktu, co zmniejsza zużycie energii, daje efekt dyskretnego oświetlenia, ale jednocześnie pozwala na bezpieczne poruszanie się po zmroku.

Miejsce wypoczynku

Dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie tarasów, altan i innych przeznaczonych do tego celu przestrzeni. Oświetlenie ogrodu w tych miejscach powinno być dyskretne, nastrojone, delikatnie przytłumione. Jego rolą jest rozjaśnienie przestrzeni na tyle mocno, by spokojnie zatopić się w lekturze lub spędzić czas w gronie znajomych. Z drugiej strony światło nie może być zbyt intensywne, bo nie będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Musi być funkcjonalne i estetyczne. Duże znaczenie mają zastosowane tutaj oprawy. Powinny współgrać ze stylistyką domu, wpisywać się w oczekiwania inwestora, a jednocześnie efektownie oświetlać przestrzeń. Można zatem pokusić się o zawieszenie girland, ustawienie opraw w kształcie kul lub nawiązujących do stylu romantycznego latarenek i lampionów. Przestrzeń wypoczynkową dobrze oświetlą też słupki ogrodowe oraz zamontowane na budynku kinkiety. W przypadku zadaszonych tarasów i altan można postawić na plafoniery lub lampy wiszące. Warto jednak pamiętać, że światło górne – zazwyczaj jasne i rozproszone – nie zawsze zapewnia użytkownikom intymność i sprzyja relaksowi na tarasie. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w tej roli oświetlenie boczne lub takie, które skierowano na sufit.

Jako oświetlenie ogrodu często stosuje się energooszczędne lampy LED. Dodatkowo można je wyposażyć w automatyczne sterowanie, co podniesie atrakcyjność przestrzeni i całej posesji. Najchętniej są wybierane czujniki ruchowo-zmierzchowe. Wyróżnia je to, że zapalają się samoczynnie po zapadnięciu zmroku lub wtedy, gdy wykryją na posesji ruch. Dzięki temu nie tylko podnoszą komfort użytkowania przestrzeni, ale zapewniają też bezpieczeństwo i informują o wizycie nieproszonych gości.

Efekty wizualne

Oświetlenie w ogrodzie to nie tylko oprawy montowane wzdłuż wytyczonych ścieżek oraz wokół miejsc przeznaczonych do wypoczynku. To również iluminacja roślinności i obiektów architektonicznych (altany, pergole itp.). W takiej funkcji sprawdzą się oprawy punktowe albo reflektory szerokostrumieniowe. Zamontowane w podłożu, pozostają niemal niewidoczne dla użytkowników, dając jednocześnie efekty wizualne o charakterze dekoracyjnym.

Takie oświetlenie w ogrodzie wydobywa jego piękno oraz nadaje aurę tajemniczości, a nawet magii. Pozwala też spojrzeć na ogrodowe rośliny z zupełnie innej perspektywy – podświetlone od dołu liście (zwłaszcza te o ciekawej formie, jak klon palmowy) oraz dynamiczna gra cieni dają intrygujący efekt dekoracyjny. Roślinność podświetlamy zwykle od dołu, pod pewnym kątem albo z góry. W przypadku oświetlenia kierowanego ku górze warto pomyśleć o osłonach ograniczających efekt olśnienia.

Ciekawe efekty można uzyskać też przy zastosowaniu oświetlenia perspektywicznego. Nadanie przestrzeni głębi możliwe jest dzięki rozmieszczeniu opraw oświetleniowych w różnych odległościach od obserwatora. Można to zrobić, stopniując oświetlenie na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na oświetleniu najbliżej położonych elementów mocnym światłem, a tych, które położone są daleko – słabym, aż do zupełnego pogrążenia ich w ciemności. Drugi sposób jest przeciwieństwem pierwszego, co oznacza, że obiekty położone blisko oświetlone są słabiej, najmocniej natomiast te, które są najdalej, czyli stanowiące tło ogrodu.

Ogród zwłaszcza latem staje się miejscem wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Brak oświetlenia w przydomowej przestrzeni może znacznie ograniczyć czas korzystania z niej i sprawić, że po zmroku stanie się niefunkcjonalna oraz trudno dostępna. Oświetlenie w ogrodzie nie tylko podnosi komfort użytkowania, ale poprawia też estetykę posesji i bezpieczeństwo domowników. Powinno być więc stałym elementem aranżacji przydomowego otoczenia. Dobrze przemyślane i odpowiednio zaplanowane będzie prezentować się bardzo efektownie oraz pozwoli miło i bezpiecznie spędzać czas w ogrodzie po zapadnięciu zmroku.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    Oświetlenie odgrywa bardzo wazna rolę zwłaszcza w letnie ciepłe noce w czasie których siedzi się w ogrodzie i popija zimny napój chmielowy. U naszych przyjaciół jest bardzo przytulnie i klimatycznie własnie dzieki starannie dobranemu oświetleniu. Wpis ciekawy pokazujący wazna role prawidłowego oświetlenia w ogrodzie.

  • Wood

    Oświetlenie ogrodu jest rzeczą istotną zwłaszcza jesli mamy spędzać w nim ciepłe letnie noce. Efektowne oświetlenie ogrodu od razu zmienia ogólne postrzeganie całej posesji. W swoim ogrodzie też umieściłbym osietlenie efektowe i nie tylko. Wpadł mnie do głowy pomysł z lampami w ogniwem fotowoltaicznym.

  • coretechnologies

    Bardzo ciekawy artykuł. Oświetlenie ogródka faktycznie może znacznie poprawić nastrój domowników. Oczywiście do większych systemów potrzebne są odpowiednie instalacje elektryczne i większe działania techniczne. Jednak to chyba koszty, które warto ponieść, zwłaszcza jak się patrzy na takie zdjęcia :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge