oświetlenie na skośne sufity

Oświetlenie na skośne sufity – pomysły i inspiracje

Zapewnienie dobrego oświetlenia we wnętrzach domowych jest gwarancją komfortu i swobody korzystania z danej przestrzeni. Czasami zbudowanie odpowiedniego systemu bywa nieco trudniejsze. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń ze skośnymi sufitami.

Jakie lampy zastosować na skosach? Czym się kierować przy doborze opraw? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie na skośnym suficie – główne źródło światła czy lampy uzupełniające?

W domowych przestrzeniach wykorzystuje się zróżnicowane oprawy i źródła światła, które mają zapewniać dobre warunki oświetleniowe, pozwalające na swobodne korzystanie z danego pomieszczenia.

Dobór konkretnych produktów ma szczególne znaczenie w przypadku lamp na skosy. Czym się kierować? Podstawą są oczywiście względy funkcjonalne i estetyczne. Aby stworzyć idealny system, należy skupić się na takich czynnikach, jak:

  • wysokość i stromość sufitu,
  • wielkość pomieszczenia,
  • styl aranżacyjny,
  • typ pomieszczenia.

Lampy na skosach pełnią też różne zadania. Bywają wykorzystywane w roli:

  • oświetlenia głównego,
  • oświetlenia uzupełniającego,
  • oświetlenia ozdobnego.

A to oznacza konieczność montażu różnych produktów.

Lampy wiszące, reflektory czy plafony – jak oświetlić skośny sufit?

Jakie lampy wykorzystać w pomieszczeniach ze skośnym sufitem? Jako podstawowe oświetlenie pokoju przydają się oprawy sufitowe (plafony, lampy natynkowe, oczka wpustowe, reflektory) oraz lampy wiszące. Ich dobór zależy od specyfiki danego wnętrza i wybranej aranżacji.

Lampy wiszące świetnie sprawdzają się przy wysokich i stromych sufitach. Montuje się je wówczas w najwyższym punkcie i zawiesza na preferowanej wysokości na długich przewodach. W mniejszych przestrzeniach stosuje się pojedyncze oprawy, umieszczone centralnie. W większych można pokusić się o okazały żyrandol lub kilka lamp dekoracyjnych na różnych wysokościach.

Jeśli nie dysponuje się dużym metrażem, wiszące lampy niekoniecznie będą najlepszą opcją oświetleniową. Warto z nich zrezygnować zwłaszcza przy niskim suficie, zastępując z pomocą plafonów lub oczek wpustowych. Dzięki nim poddasze wyda się optycznie większe. Lampy sufitowe bywają również preferowane w niektórych typach wnętrz na poddaszu – to świetny wybór zwłaszcza do kuchni lub łazienki, a także na korytarze ze skośnymi sufitami.

Ciekawą opcją oświetleniową są w przypadku skosów szynoprzewody. Lampy szynowe cieszą się obecnie wielką popularnością. Ułatwiają kształtowanie warunków świetlnych we wnętrzach i wyróżniają się też ciekawym, nowoczesnym designem. Szczególnie korzystne bywają zwłaszcza reflektory na szynoprzewodach. Mają ruchomą głowicę, co pozwala na to, by skierować strumień światła w konkretnym kierunku.

Budowanie nastroju na poddaszu – oświetlenie o lekko ciepłej barwie światła i lampy dekoracyjne

Jeśli zdecydujemy się dobrej jakości oświetlenie ogólne, warto wzbogacić je o dodatkowe elementy, które zwiększą funkcjonalność przestrzeni oraz nadadzą wnętrzu klimatu.

Można zdecydować się na lampy ścienne (kinkiety i plafony), a także lampy stojące. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pomieszczenia – bardziej okazałe modele wykorzystuje się na przykład w strefie relaksu w salonie, jadalni lub sypialni. Warto pamiętać o wprowadzeniu choćby jednego źródła światła o ciepłej barwie, która sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie możliwości, jakie daje dyskretne oświetlenie dekoracyjne. W tej roli świetlnie sprawdzają oczka wpustowe (oświetlenie punktowe) oraz taśmy LED (oświetlenie liniowe). Umieszcza się je na sufitach (również tych skośnych). Właściwie użyte jako dodatkowe oświetlenie, potrafią poprawić proporcje pomieszczenia i zbudować w nim naprawdę przytulny klimat.

Oświetlenie poddasza – praktyczne nurty wnętrzarskie

Jak dobrze oświetlić pokoje ze skosami? Trzeba jeszcze dobrać lampy pod względem wizualnym. Jeśli poddasze urządzono w duchu nowoczesnym – z gładko otynkowanymi ścianami i sufitami, warto zdecydować na geometryczne i proste oprawy oświetleniowe. Może to być na przykład geometryczna lampa wisząca z kulistym szklanym kloszem, jak choćby nasza lampa White Ball. Minimalizm to także dobra opcja do małych i niskich pomieszczeń, w których czasami najlepiej zastąpić rozbudowane lampy wiszące prostszymi modelami.

Jeśli natomiast pragnie się zachować klimat retro na poddaszu – z widocznymi elementami drewnianymi, ciekawym pomysłem jest postawienie na style skandynawskie i vintage. Niekiedy sprawdzają się także proste, ale oryginalne lampy industrialne. Takie oświetlenie skosów dobrze wpisuje się w całościowy klimat wnętrz.

Lampy na skośny sufit – podsumowanie

Jakie lampy na skośny sufit wybrać? Potrzebne są oczywiście produkty, które oświetlą całe pomieszczenie. Bywają to różne rodzaje lamp wiszących, umieszczane na odpowiedniej wysokości. W niskich wnętrzach lepiej sprawdzają się lampy ścienne, plafony, a także regulowane reflektorki na szynoprzewodach. Oszczędzają przestrzeń i zapewniają światło na poddaszach. Można też uzupełnić je o oświetlenie dekoracyjne preferowanego typu.

Pamiętajmy, że dobrze dobrane oświetlenie zapewnia swobodę, daje bezpieczeństwo i buduje klimat domowych wnętrz. Stawiajmy zatem na sprawdzone rozwiązania, których zdecydowanie nie brakuje na stronie AZzardo.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge