oświetlenie poddasza użytkowego

Oświetlenie poddasza użytkowego – przydatne wskazówki

W wielu domach poddasza to niezmiernie przydatne pomieszczenia. Niekiedy służą jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze i magazyn. W innych wykorzystuje się je do zwiększenia przestrzeni mieszkalnej. W obu przypadkach trzeba zadbać o to, by wprowadzić dobre oświetlenie poddasza użytkowego.

Jakie lampy powinny trafić do takiego miejsca? Czym się kierować podczas dobierania źródeł światła? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Poddasze użytkowe i poddasze nieużytkowe – różne funkcje, rozmaite wyposażenie

Gdy planuje się wykorzystanie najwyższej kondygnacji w domu, można zdecydować się na dwa rozwiązania. Inaczej bowiem aranżuje się poddasza użytkowe od strychów nieużytkowych. Czym się różnią?

Poddasza nieużytkowe to miejsca, które ze względów konstrukcyjnych nie mogą zostać przekształcone w dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Wynika to najczęściej ze zbyt małej wysokości (nie przekraczającej 1,9 metra). Takie wnętrza zazwyczaj pełnią zatem rolę wentylacyjną, termoizolacyjną lub magazynową, gdyż można w nich przechowywać rozmaite przedmioty, dbając o to, by ich ciężar nie przekroczył dopuszczalnego obciążenia. Takie pomieszczenie nie wymaga stałej klatki schodowej. Na poddasze nieużytkowe można dostawać się bowiem po składanych schodkach.

Zupełnie inaczej wygląda poddasze użytkowe. Najczęściej to przestrzenie o wysokości powyżej 2,2 metra. Niższa wysokość (między 1,9 a 2,2 metra) jest dozwolona w miejscach użytkowych, z których korzysta się przez krócej niż 4 godziny dziennie. W ramach takich poddaszy użytkowych powinno się zastosować także bezpieczne schody.

Oświetlenie poddasza – naturalne światło i lampy

Poddasze użytkowe wymaga odpowiedniego dostępu do światła. W takich miejscach niezbędne są okna dachowe, których łączna powierzchnia powinna wynieść ok. 1/8 powierzchni podłogi. W ten sposób zapewnia się dostęp do światła dziennego. Wybór okien zależy od kąta nachylenia skosów oraz wysokości ścianki kolankowej.

Równocześnie niezbędne są oczywiście odpowiednie systemy oświetleniowe (w tym lampy stojące, lampy wiszące, lampy sufitowe), dostosowane do konkretnych potrzeb danego wnętrza.

Strych nieużytkowy – jakie lampy wykorzystać w przypadku strychu?

System oświetleniowy montuje się oczywiście także na strychach nieużytkowych, których używa się jako magazynów lub przestrzeni wentylacyjnych.

W takich przypadkach stawia się jednak przede wszystkim na praktyczne oświetlenie sufitowe lub wiszące, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a zapewnia bezpieczny poziom oświetlenia, pozwalający na przemieszczanie się i wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności. Raczej w takich wnętrzach nie pojawia się specjalne oświetlenie dekoracyjne, gdyż walory estetyczne nie są najważniejszą wartością. Lampy wiszące lub sufitowe jako oświetlenie strychu mają być trwałe, odporne na zmienne warunki i uszkodzenia mechaniczne.

Nieco inaczej wygląda planowanie lamp i punktów świetlnych, gdy dysponuje się mieszkalnym poddaszem użytkowym.

Lampy sufitowe, lampy stojące, lampy wiszące – jak oświetlić poddasze mieszkalne?

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie górnego piętra domu na pomieszczenia mieszkalne, Wybór lamp zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać dane poddasze. Inaczej bowiem planuje się oświetlenie łazienki niż sypialni ze skosami na strychu.

W takich wnętrzach warto wykorzystać wszystkie trzy typy lamp (oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne). Z jakich produktów skorzystać? Jako oświetlenie ogólne najczęściej używa się różnych lamp wiszących (zwłaszcza z możliwością regulacji wysokości). Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach ze skosami. Zawiesza się je w najwyższym punkcie i dostosowuje wysokość do indywidualnych potrzeb. W niskich wnętrzach niejednokrotnie wymienia się lampy wiszące i żyrandole na płaskie modele sufitowe i plafony, które nie zajmują miejsca, a mimo to pozwalają doświetlić przestrzeń.

Oświetlenie strychu wymaga też lamp zadaniowych, które pozwalają choćby na czytanie w salonie lub sypialni, odrabianie lekcji w pokojach dziecięcych etc. W tej roli świetnie sprawdzają się lampy podłogowe i stołowe, które ustawia się w wybranym miejscu. Z ich pomocą da się też doświetlić szczególnie ciepłe zakamarki oraz odmienić postrzeganie wnętrza, nadając mu przytulny klimat.

Wnętrza mieszkalne na poddaszach wymagają zastosowania lamp dekoracyjnych, które dopełniają system oświetleniowy, wpisując się w założenia kompleksowej aranżacji przestrzeni i wybrany styl wnętrzarski. Do tego celu przydają się choćby oczka wpustowe i reflektory (oświetlenie punktowe), a także taśmy LED, które przykleja się do ścian, sufitów, podłogi lub mebli.

Oświetlenie poddasza – dlaczego warto wybrać produkty LED na poddaszu?

Oświetlenie LED (lampy podłogowe, wiszące, sufitowe) to obecnie jeden z podstawowych sposobów na zapewnienie odpowiedniego poziomu światła nie tylko na poddaszach. Chętnie sięga się po:

  • żarówki LED,

  • lampy LED,

  • oprawy oświetleniowe ze zintegrowanym źródłem światła LED.

W przypadku poddasza mającego funkcję użytkową mogą pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną (oświetlenie punktowe, ogólne, zadaniowe). Takie typy źródeł światła bywają montowane w lampach sufitowych, oczkach wpustowych, żyrandolach oraz lampach stojących. Dzięki nim da się oświetlić całe pomieszczenie, a przy tym obniżyć wysokość domowych rachunków. Lampa wisząca lub podłogowa wyposażona w takie żarówki zużywa znacznie mniej energii elektrycznej, jest znacznie bardziej długowieczna niż klasyczne produkty oświetleniowe.

Nowoczesne źródła światła LED są także dobrym rozwiązaniem, ponieważ da się wykorzystać modele o niemal dowolnej mocy, temperaturze barwowej i kolorze światła. Łatwo też znaleźć zaawansowane produkty umożliwiające modyfikację kluczowych parametrów, a nawet zdalne sterowanie w ramach systemów Smart House (LED RGB). Można zatem stosować je na stanowiskach do pracy (preferowane oświetlenie neutralne lub zimno białe) lub w miejscach do rekreacji i wypoczynku (ciepłe światło).

Odpowiednie oświetlenie poddasza – funkcjonalność, wygoda, styl w każdym pomieszczeniu

Jeśli tylko pozwalają na to względy techniczne, domowy strych to idealne miejsce do zaadaptowania do celów użytkowych – mieszkaniowych lub magazynowych. Jakie lampy wybrać, gdy planuje się oświetlenie poddasza? Wszystko zależy od typu pomieszczeń.

W przypadku strychów, w których chce się umieścić wnętrza do codziennego wykorzystania, trzeba zadbać o światło dzienne (duże okna połaciowe). Kluczowe jest także właściwie dobrane oświetlenie sztuczne. Doskonale sprawdzą się do tego praktyczne lampy sufitowe i wiszące oraz modele stojące, których szeroki wybór znajdziecie na naszej stronie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Przytulniej

    Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge