barwa światła dziennego

Barwa światła dziennego – czy żarówki mogą imitować światło dzienne?

Nie da się na co dzień funkcjonować bez światła – naturalnego i sztucznego. Pierwsze z wymienionych jest szczególnie korzystne dla ludzkiego wzroku i samopoczucia. To w nim działamy najwydajniej, czujemy się najlepiej. Nie zawsze jednak możemy z niego korzystać. Wówczas używa się sztucznych źródeł światła, które zapewniają komfort działania również po zapadnięciu zmroku.

Nowoczesne żarówki dają światło o różnej temperaturze barwowej. Część z nich jest w stanie imitować nawet światło dzienne. Jak wybrać idealne źródło światła do poszczególnych domowych wnętrz? Jaka temperatura barwowa sprawdzi się w kuchni, a jaka w sypialni? Jak odtworzyć barwę światła słonecznego w domowych wnętrzach? O tym napiszemy poniżej.

Barwa światła – jak wpływa na człowieka światło dzienne?

Światło słoneczne ma niebagatelny wpływ na człowieka. Przede wszystkim to właśnie ono reguluje naturalny zegar biologiczny, a także poprawia ogólne samopoczucie. Promienie słońca stymulują choćby produkcję serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, który reguluje dzienny okres czuwania i snu.

Z drugiej strony niedobór światła dziennego prowadzi do zwiększonego wydzielania kortyzolu, prowadzącego do senności, problemów z koncentracją oraz zaburzeń metabolizmu, co może przełożyć się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Wiele badań potwierdza, że światło słoneczne pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia SAD (z ang. Seasonal Affective Disorder), czyli sezonowych zaburzeń afektywnych. W leczeniu tego schorzenia stosuje się właśnie terapię światłem dziennym, o natężeniu powyżej 1 000 lx.

Barwa światła – temperatura barwowa źródeł światła LED

Oprócz ekspozycji na światło słoneczne, równie ważne jest odpowiednie dostosowanie oświetlenia w domu, by nie tylko gwarantowało bezpieczeństwo, ale też dawało komfort wszystkim użytkownikom.

Podczas poszukiwań odpowiednich źródeł światła, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów, właśnie takich jak temperatura barwowa.

Barwa światła to wartość podawana w Kelwinach [K]. Można ją podzielić na trzy ogólne kategorie:

  • ciepłe światło (do 4 000 K),
  • neutralne światło (od 4 000 do 4 500 K),
  • zimne światło (powyżej 4 500 K).

Promienie słoneczne miewają różną temperaturę barw światła, w zależności od pory dnia. Przyjmuje się jednak, że najkorzystniejsze jest światło neutralne, o temperaturze barwowej między 4 000 a 4 500 K. Intensywny rozwój technologii sprawia, że bez większego trudu można znaleźć nowoczesne źródła światła LED, pozwalające wprowadzić światło dzienne, które ma odpowiednią temperaturę barwową, do domowych wnętrz.

Barwa światła dziennego – w jakich wnętrzach się sprawdza?

Temperatura barwowa światła powinna być oczywiście dostosowana do specyfiki i funkcji wnętrza. Nie zawsze bowiem światło imitujące promienie słoneczne będzie tym optymalnym.

Lampy emitujące światło neutralne warto wykorzystać przede wszystkim jako oświetlenie ogólne. Przydaje się w kuchni, salonie i sypialni, a także na korytarzach i klatkach schodowych. Oświetlenie mające barwę światła jest również wskazane we wszystkich miejscach, w których potrzebuje się zachować naturalne barwy. Dotyczy to choćby łazienki (wykonywanie makijażu) lub w garderobie (dobór ubrań i dodatków).

Gdzie natomiast lepiej sprawdza się zimne światło lub ciepłe światło? Zimne światło poprawia koncentrację i efektywność pracy. Dlatego żarówki o takiej barwie światła najlepiej sprawdzają się w miejscach pracy, na przykład przy biurku, nad blatami roboczymi w kuchni lub w warsztacie. Natomiast ciepła barwa światła sprzyja regeneracji i wyciszeniu. Dzięki takiej temperaturze barwowej łatwiej się zrelaksować i przygotować do snu. Warto zatem wykorzystać je w kąciku do wypoczynku w salonie lub sypialni. Nadaje się też do lampek nocnych.

Barwy światła (zimna, ciepła i neutralna) – nowoczesne źródła światła LED

W domowych wnętrzach do oświetlenia warto stosować źródła światła, imitujące promienie światła słonecznego (barwa neutralna). Wpływają korzystnie na samopoczucie i pozwalają zbudować bezpieczne miejsce do życia. Oprócz nich niezbędne są jednak również lampy emitujące światło ciepłe i zimne.

Dopiero połączenie wszystkich rodzajów barw światła sprawia, że tworzy się optymalny system oświetleniowy, spełniający wszystkie oczekiwania i potrzeby użytkowników.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge