czy żarówki led się nagrzewaja

Czy żarówki LED się nagrzewają?

Żarówki LED coraz częściej wypierają inne źródła światła, zwłaszcza po zakończeniu produkcji w Unii Europejskiej tradycyjnych produktów oświetleniowych. Obecnie rozwiązania LED stanowią najczęściej wybieraną opcję do domów prywatnych i przestrzeni biurowych.

Ledy znacząco różnią się od klasycznych żarówek w kwestii jasności świecenia, poboru energii elektrycznej i programowalności. A jak jest z emisją ciepła? Czy żarówki LED się nagrzewają? Jaka może być temperatura żarówek LED? O tym napiszemy poniżej.

Klasyczne źródła światła a oświetlenie LED – temperatura żarówki

Wiele osób niejednokrotnie dotkliwie się przekonało, że klasyczne żarówki potrafiły się nagrzewać do naprawdę wysokich temperatur, co zwiększa ryzyko wystąpienia bolesnych oparzeń. W ich przypadku bowiem aż 90% energii elektrycznej przekształca się na ciepło.

W dużej mierze wynika to z konstrukcji żarówki i metody jej działania, czyli intensywnego rozgrzewania żarnika, nawet do 2 000 stopni Celsjusza. Jeszcze więcej problemów pod tym kątem pojawia się przy żarówkach halogenowych, które potrafią rozgrzewać się do jeszcze wyższych temperatur.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku produktów LED, które zapewniają światło w odmienny sposób.

Czy żarówka LED wydziela ciepło?

Źródło światła z diodą LED znacząco różni się od tradycyjnych żarówek. Nie ma w nim żarnika. Zamiast niego pojawiają się dwuwarstwowe półprzewodniki, przez które przepływa prąd. W efekcie dochodzi do emisji światła – jego temperatura barwowa (barwa zimna, neutralna, barwa ciepła) i kolor (światło białe, ale także światło żółte, zielone a nawet fioletowe) zależą od zastosowanych w produkcie materiałów.

Tylko znikoma część energii w technologii LED jest przetwarzana na ciepło. Większość dostępnych na rynku modeli źródła światła LED nie osiąga temperatury powyżej 50-60 stopni Celsjusza i to w przypadku długofalowego użytkowania mocnej żarówki LED.

Co więcej, osiąganie wyższych temperatur przez żarówki LED jest wręcz niewskazane, gdyż może to doprowadzić do zmniejszenia żywotności produktu. Przy żarówkach LED o małym poborze mocy (2-3 W) rozgrzewanie się powierzchni produktu bywa wręcz nieodczuwalne. Dzięki temu oświetlenie LED zyskuje szereg funkcjonalności.

Metody na obniżenie temperatury żarówki LED

Producenci żarówek LED robią, co mogą, żeby maksymalnie obniżyć temperaturę swoich produktów. Dlatego źródła LED mają w swojej obudowie specjalne radiatory. Jest to najczęściej element aluminiowy lub miedziany, którego zadaniem jest chłodzenie urządzenia.

Dodatkowym materiałem chłodzącym diody LED bywa żel silikonowy, pozwalający na skuteczne rozpraszanie wytworzonego ciepła. Dzięki temu udaje się obniżyć wysoką temperaturę powstającą w produkcie i doprowadzić do jego lepszego funkcjonowania.

Żarówka LED a wydzielane ciepło – kiedy ma to znaczenie dla domowych lamp?

Najczęściej, gdy mówi się o żarówkach LED i ich zaletach, wspomina się o tym, że mają one większą trwałość oraz wyróżniają się olbrzymią energooszczędność i możliwością modyfikacji takich parametrów, jak natężenie, barwa światła i temperatura barwowa, zwłaszcza gdy wybierze się nowoczesne rozwiązania inteligentne, jak nasze produkty z grupy Azzardo Smart.

Równie ważne, jak dopasowywalna temperatura barwowa i obniżenie rachunków za prąd przy oświetleniu LED, jest także to, że źródła światła nie działają w wysokich temperaturach i nie prowadzą do nadmiernej emisji ciepła.

Wysoka temperatura pracy tradycyjnej żarówki i świetlówki halogenowej sprawiała, że takie produkty nie nadawały się do montażu w każdym miejscu, na przykład w drewnianych elementach lub w zestawieniu z papierowymi osłonami źródeł światła. Mogłoby to bowiem doprowadzić do pożaru. Dodatkowo, zawsze istniało ryzyko oparzenia skóry o żarówkę, co było szczególnie problematyczne w miejscach, z których regularnie korzystały małe dzieci.

Takich problemów nie ma w przypadku ledów. Żarówki LED nie nagrzewają się mocno i można je bez trudu montować tam, gdzie zastosowanie innych źródeł światła było zdecydowanie niewskazane ze względów bezpieczeństwa. Da się je zatem wykorzystać w pokojach dziecięcych lub w nietypowych oprawach, by stworzyć ciekawe efekty dekoracyjne i jeszcze lepiej ozdobić każde wnętrze.

Tradycyjne oświetlenie a żarówki LED w lampach – praktyczne rozwiązania do funkcjonalnych wnętrz

Żarówki LED to naprawdę nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, o zróżnicowanej temperaturze barwowej i kolorze, wysokiej energooszczędności oraz szeregu innych przydatnych cech, np. wykorzystaniu niskiej temperatury pracy. Trudno się zatem dziwić, że właśnie ta technologia zdobyła w ostatnim czasie światowe rynki i stała się najpopularniejszym sposobem na skuteczne i bezpieczne oświetlenie rozmaitych przestrzeni.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge