Lampy kuchenne wiszące - nad stołem

Lampy kuchenne wiszące – nad stołem i nie tylko

Światło w kuchni spełnia dwie role: użytkową i dekoracyjną. W zależności od wybranych lamp różnego rodzaju, jesteśmy w stanie zmienić postrzeganie kuchni. Jej aranżacji i przestrzeni, jaką dysponujemy. To ponadto baza do odnoszenia sukcesów kulinarnych, komfort sprzątania i klimat, który pozwala cieszyć się czasem spędzanym w sercu domu. Podstawą jest oświetlenie centralne, a a na tę okoliczność najczęściej wybieramy lampy kuchenne wiszące.

Sposób rozmieszczenia

Lampy kuchenne wiszące zwykle dają najwięcej światła. Oświetlają całe pomieszczenie, stają się zatem przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że brakować im będzie stylu czy fantazji. Te aspekty spadają na dalszy plan, o ile chcemy, by kuchenna aranżacja była spójną, harmonijną i spełniała funkcje użytkowe.

Na niewielkiej przestrzeni lampy kuchenne wiszące najczęściej umieszcza się centralnie pośrodku sufitu. Należy zwrócić uwagę na długość linki, na jakiej są zawieszone. Przy niskim suficie możemy zawadzać głową o wiszące oświetlenie, co nie jest pożądanym efektem. Podobnie może się dziać, gdy tego typu oświetlenie umieścimy nad stołem. Mamy zatem pierwszą wskazówkę, na co zwracać uwagę podczas dobierania oświetlenia wiszącego.

W dużych kuchniach lub tych, które połączone są z jadalnią, dobrze jest znaleźć miejsce na kilka lamp wiszących. Jedną z nich ponownie zamontować w centralnym miejscu, by stanowiła oświetlenie główne. Dla pozostałych wybrać miejsca, które wymagają doświetlenia. Takie, w których spędzamy sporo czasu na gotowaniu czy przyrządzaniu posiłków. Ciekawą propozycją są lampy kuchenne wiszące umieszczone w rzędzie, nad stołem lub wyspą.

Jaki klosz?

Lampa, która zawiśnie tuż nad naszymi głowami, to oświetlenie kuchenne, jakie powinno się zaopatrzyć w klosz osłaniający żarówkę. Klosz może być otwarty i transparentny, jeśli chcemy, by lampa dawała dużo światła. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt jaskrawe światło, o mocnym natężeniu, zmęczy wzrok i będzie oślepiać. Przy wiszącej konstrukcji warto zatem zadbać o precyzyjny wybór miejsca, jak i odpowiednio dobrany klosz.

Lampy umieszczane nad okrągłym stołem mogą być większe, bo zwykle nie będą oślepiać. Przy podłużnym stole, blacie roboczym lub wyspie, lepiej postawić na kilka mniejszych lamp. Mogą to być produkty bliźniacze, które razem będą stanowić komplet i aranżację uczynią uporządkowaną. Co najważniejsze, wyeliminujemy efekt oślepiania.

Lampa wisząca nad stołem pozwala stworzyć ciepłą atmosferę wnętrza. Sprawia, że chętniej zasiadamy do posiłku z bliskimi. Jest klimatycznie, przyjaźnie, a nawet intymnie, jeśli wybrana lampa daje stosunkowo wąski strumień światła, o niewielkim natężeniu. Wystarczający, by oświetlić fragment kuchni, w którym postawialiśmy stół, ale nie oślepiający.

Planowanie oświetlenia centralnego

Poza równomiernym oświetleniem całej kuchni, należy zadbać o to, by światło najpierw odbijało się od sufitu. W drugiej kolejności ma padać na wyposażenie i sprzęty. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nie powstaną cienie, które utrudniają korzystanie z kuchennej przestrzeni.

Nie mniej ważnym aspektem pozostaje źródło światła. Obecnie najpopularniejszym i chętnie stosowanym rozwiązaniem, są żarówki LED, w które można wyposażyć chociażby nowoczesne lampy. Alternatywę stanowią świetlówki kompaktowe. LED-y sprawdzają się bardzo dobrze, jeśli zaopatrzymy w nie lampy kuchenne wiszące nad stołem, ale i w centralnym miejscu sufitu. Są energooszczędne i nie nagrzewają się tak mocno, jak tradycyjne żarówki. Zachowują swoją trwałość przez długi czas i występują w coraz szerszej palecie kształtów. Poza tym można wybrać żarówki transparentne bądź mleczne.

Lampy kuchenne wiszące, które zamontujemy nad stołem, dobrze współpracują ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 16 W. Zaletą jest podkreślenie funkcji oraz urody stołu.

Na rynku znajdziemy żyrandole, idealnie spełniające funkcje, jakie oferują lampy kuchenne wiszące. Jeśli mają możliwość regulacji kloszy i modyfikacji ich konfiguracji, tym lepiej dla naszej kuchni. Łatwiej będzie dobrać kierunek i natężenie światła realnie, bezpośrednio w kuchni. W taki sposób, by światło nie raziło, sprzyjało klimatycznej atmosferze i doskonale oświetlało poszczególne elementy wyposażenia czy fragmenty pomieszczenia.

Jedna lampa wisząca daje możliwość skierowania części kloszy w dół, innych w bok i pozostałych do góry. Uzyskujemy połączenie oświetlenia częściowo skupionego oraz częściowo rozproszonego. Jeśli lampy kuchenne wiszące dodatkowo posiadają regulowany sznur, regulując długość, skupimy strumień światła bądź rozproszymy go, w zależności od potrzeb.

Dopasowanie kształtu i dominującego materiału

Jak wybrać lampy kuchenne? Klasyka to dopasowanie kształtu lampy wiszącej do kształtu stołu, nad którym ów ma zawisnąć. Nad kwadratowym czy prostokątnym stołem, najlepiej sprawdzą się kwadratowe i prostokątne klosze lamp. Nad okrągłym – okrągłe ewentualnie owalne. Nie jest to reguła, bowiem coraz więcej przykładowych aranżacji, z krajowych, jak i zagranicznych projektów wnętrz, pozwala na dużo większą ekstrawagancję. Jeśli jest na to miejsce i czas, można spróbować różnych kombinacji. Być może w nowoczesnej kuchni sprawdzi się większa kontrastowość i dopasowanie do okrągłego blatu stołu, zupełnie innej lampy wiszącej.

Materiały na lampy kuchenne wiszące powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. W kuchni nietrudno o zbierające się tłuste opary, kurz i wszelkiego rodzaju brud. Kryształki czy tkanina to materiały, które sprawdzają się w lampach wiszących, ale nie do kuchni. Musimy liczyć się z tym, że oświetlenie tego wnętrza będzie wymagać częstszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Poza tym do wyboru mamy konstrukcje z mosiądzu, aluminium, szkła lub hartowanej stali. Stare złoto i mosiądz królują pośród wielu wykonań do kuchni. Równie duże pole do popisu pozostawia kolorystyka. Ta jednak zależna będzie od zastosowanego koloru farby czy mebli.

Finalnie lampy kuchenne wiszące mają odpowiadać naszym gustom. Zaleca się wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów technicznych podczas ich zakupu, by zadowalały nie tylko ze względu na kolorystykę, zdobienia czy designerski projekt.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    Lampy wiszące mam i ja. Jakoś przyzwyczajony jestem do mody z lat 90-tych i wisi sobie lampa w kuchni na środku sufitu. Nie mogę zdecydować się na inny rodzaj oświetlenia w mieszkaniu więc tkwię w miejscu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge