podświetlenie ogrodzenia

Podświetlenie ogrodzenia – dekoracyjne i praktyczne rozwiązania

Oświetlenie zewnętrzne przydaje się w wielu przestrzeniach jako rozwiązanie podnoszące funkcjonalność oraz dekorujące dany teren. Trudno się zatem dziwić, że z takiej opcji korzysta coraz szersze grono użytkowników prywatnych i biznesowych. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest choćby podświetlenie ogrodzenia.

Jakie produkty nadają się do podświetlenia ogrodzeń? Jak dobrać idealne opcje do różnych miejsc? Kiedy warto zdecydować się na rozwiązania w technologii LED? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie ogrodzenia – do czego służy?

Oświetlenie ogrodzenia, choć może wydawać się zbędną ekstrawagancją, potrafi być jednak niezmiernie przydatne. Oczywiście, przede wszystkim pełni zadania typowo estetyczne. Oddziela teren prywatny od przestrzeni publicznej, dopełnia aranżację terenu oraz dekoruje ogród i elewację budynku również w nocy. Szeroki wybór lamp zewnętrznych, dostępnych również w naszym sklepie, sprawia, że bez trudu da się stworzyć spójny wizualnie system dla oświetlenia fasady, ścieżek dojścia do domu oraz oświetlenia ogrodzenia.

Nie zapominajmy jednak, że lampy na ogrodzeniu pełnią też szereg praktycznych funkcji. Przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo domowników i gości, dodatkowo doświetlając drogę dojścia do drzwi wejściowych, by uniknąć upadku w ciemnościach. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym oprawom oświetleniowym da się też zauważyć, kto kręci się w pobliżu granicy działki lub kto zbliża się do drzwi. To zatem sposób, by odstraszyć potencjalnych włamywaczy i zawsze czuć się pewniej we własnym domu.

Lampy na ogrodzeniu można wykorzystać ponadto do podświetlenia numeru posesji, co stanowi jeden z obowiązków, spoczywających na właścicielach budynku.

Lampy do oświetlenia ogrodzenia a warunki atmosferyczne

Oświetlenie ogrodzenia najczęściej nie znajduje się pod żadnym zadaszeniem. Jest mocno narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferyczny.

Z tego powodu, gdy chce się znaleźć oprawy do oświetlenia posesji, trzeba wybrać modele odporne na wilgoć, zalanie wodą i zmiany temperatury. Najlepiej sprawdzają się do tego lampy z aluminium lub stali nierdzewnej i szkła, o wysokim współczynniku ochrony IP (nie niższym niż IP65). To zmniejsza ryzyko zwarcia w instalacji, uszkodzenia lamp lub groźnego dla ludzi porażenia prądem).

Oświetlenie ogrodzenia – teren prywatny, instytucje publiczne, biurowce

Oświetlenie ogrodzenia stosuje się nie tylko w domach prywatnych. To także ciekawy element systemu lamp dla instytucji publicznych lub podmiotów biznesowych. Lampy ogrodzeniowe poprawiają widoczność w terenie po zmroku, wyodrębniają wizualnie przestrzeń, należącą do danej firmy, a także niejednokrotnie podnoszą jej prestiż.

W zależności od typu instytucji oraz aranżacji wizualnej przestrzeni wokół budynku można zdecydować się na nieco inne rozwiązania. Coraz więcej osób wybiera jednak nowoczesne oświetlenie LED, wyróżniające się szeregiem przydatnych zalet.

Lampy na ogrodzeniu – oświetlenie LED w ogrodzie

Dlaczego warto wybrać lampy LED zewnętrzne do oświetlenia ogrodu? Ich najmocniejszą stroną są parametry techniczne. Źródła światła LED odznaczają się dużą żywotnością oraz mniejszym poborem prądu, przy zachowaniu wysokiego komfortu oświetleniowego. Bez trudu da się znaleźć modele emitujące światło o zróżnicowanej temperaturze barwowej lub kolorze, a niektóre rozwiązania pozwalają nawet na zdalne modyfikowanie światła w zależności od potrzeb.

Spore zainteresowanie tą technologią sprawia, że producenci inwestują w atrakcyjny wygląd lamp LED, wyposażonych w diody emitujące światło. Można znaleźć sporo opraw najazdowych, słupków lub innych rozwiązań, które da się zastosować do oświetlenia ogrodu.

Wiele lamp wyposaża się w praktyczne czujniki zmierzchu. Dzięki temu uruchamiają się automatycznie, gdy na zewnątrz zaczyna się robić ciemno.

Oświetlenie ogrodzenia – użycie słupków ogrodzeniowych czy opraw najazdowych?

Jak optymalnie oświetlić ogrodzenie? Wszystko zależy od typu bariery oraz specyfiki przydomowego terenu. Estetyka produktów oświetleniowych powinna być bowiem dopasowana do funkcji oraz kompleksowej aranżacji terenu.

Najbardziej uniwersalne są produkty najazdowe, wymagające montażu w gruncie. Podświetlają ogrodzenie od dołu, tworząc ciekawą grę świateł i cieni. Nadają się do doświetlania ogrodzeń metalowych, drewnianych, murowanych, betonowych i gabionowych.

Jakie inne lampy zastosować do oświetlenia ogrodzenia? Można wprowadzić lampy na słupkach (inaczej określane jako słupki oświetleniowe), zbliżone do tych, które trafiły w inne części ogrodu. Ich wygląd musi współgrać z całą aranżacją. Przy drewnianych lub murowanych ogrodzeniach w klasycznych przestrzeniach, warto zastosować tradycyjne formy, łączące metal ze szkłem. Przy bardziej nowoczesnych ogrodzeniach, ciekawie prezentują się mocno zgeometryzowane oprawy w kształcie cylindra lub prostopadłościanu.

Na odsłoniętych terenach z dużym nasłonecznieniem, warto rozważyć użycie praktycznych lamp solarnych. Ułatwia to montaż, gdyż urządzenia nie potrzebują podłączenia do domowej instalacji elektrycznej. Zasila je energia słoneczna, magazynowana w specjalnych akumulatorach, znajdujących się w oprawie.

Oświetlenie ogrodzenia – sposób na stylowe i funkcjonalne doświetlenie terenu wokół domu

Gdy oświetla się ogród, warto zainwestować również w odpowiednie produkty podświetlające ogrodzenie LED.

Świetnie sprawdzają się lampy ze stali nierdzewnej, aluminium i szkła, odporne na szkodliwe działanie czynników pogodowych. Dzięki temu dekoracyjne i praktyczne oświetlenie przetrwa w optymalnej kondycji przez naprawdę długi czas.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge