Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to proste i funkcjonalne rozwiązanie, które stało się bardzo modne w ostatnich latach. Szynoprzewód, który jest główną składową systemu to specjalny element, który posiada właściwości przewodzenia prądu.

Oświetleniowe systemy szynowe możemy montować do sufitu w wersji natynkowej oraz podtynkowej, a także montować je na ścianie. Dzięki niemu zyskujemy możliwość przesunięcia lampy w dowolne miejsce, co sprawia, iż możemy dopasować oświetlenie szynowe idealnie do naszych potrzeb.

Nowoczesne szynoprzewody mogą zasilać zarówno urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe, także z wykorzystaniem jednej linii. Są elastyczne, zajmują mało miejsca, a przez to są bardzo uniwersalne w montażu.

Szyny jednofazowe

Na widocznym obok schemacie zobrazowane są możliwości jednofazowego systemu szynowego AZzardo. Dzięki uniwersalnym połączeniom, w łatwy sposób można stworzyć wariant odpowiadający naszym potrzebom.

Do poprawnego działania schematu potrzebne jest tylko jedno źródło zasilania.

System jednofazowy jest systemem natynkowym, montowanym bezpośrednio do sufitu. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych oraz w czterech wariantach długości: 1m, 1.5m, 2m oraz 3m. W przypadku konieczności zbudowania systemu o dłuższych wymiarach, między podstawowymi profilami stosujemy element zwany konektorem, który połączy je w jeden odcinek. Profile można docinać w dowolnym miejscu, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie zestawu o wymaganych wymiarach

Szyny trójfazowe

Systemy trójfazowe dają możliwość budowana dużo bardziej zaawansowanych konfiguracji niż w przypadku szyn jednofazowych. Na widocznym obok schemacie przedstawione są przykładowe rozwiązania, w których zastosowane są np. elementy w kształcie litery T i linie zbudowane pod niestandardowym kątem.

Do poprawnego  działania zestawu potrzebne będzie jedno źródło zasilania. W szynach trójfazowych możemy zastosować różne miejsca zasilań, możemy łatwo dociąć szyny w dowolnym miejscu tam gdzie wystaje nam kabel z sufitu.

System występuje w wersji  natynkowej oraz podtynkowej.  Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych oraz w czterech wariantach długości: 1m, 1.5m, 2m oraz 3m. W przypadku konieczności zbudowania systemu o dłuższych wymiarach, między podstawowymi profilami stosujemy element zwany konektorem, który połączy je w jeden odcinek. Profile można docinać w dowolnym miejscu, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie zestawu o wymaganych wymiarach

Szyny magnetyczne

Szyny jednofazowe magnetyczne dają bardzo dużo możliwości budowana zaawansowanych schematów. Standardowo można stworzyć odcinki w kształcie liter L C czy tez zamknięte w kwadrat, natomiast zastosowanie łączników "inner" pozwala na przejście systemu z sufitu na ścianę. Dodatkowo w miejscach przejścia na ścianę (oraz w innych miejscach łączenia pod kątem) można zastosować lampy typu "corner".

System magnetic track występuje w wersji natynkowej oraz podtynkowej, w białej i czarnej wersji kolorystycznej oraz w dwóch wariantach wysokości - 2,7cm i 5,2cm. Profile występują w czterech wariantach długości: 1m, 1.5m, 2m, wersja natynkowa posiada dodatkowo profil o długości 3m.

Profile możemy łączyć ze sobą za pomocą złączek. Złączka chowa się w szynę i nie jest widoczna w miejscu łączenia.

Szyny mocowane są na kołki rozporowe wciskane w odpowiednio przygotowane otwory montażowe. Profile można dociąć w dowolnym miejscu, dzięki czemu jesteśmy w stanie przygotować długość idealnie dostosowaną do naszych potrzeb.


Przykład aranżacji mieszkania z szynami 1 fazowymi

Dlaczego warto wybrać oświetlenie szynowe?

System oświetlenia szynowego to nowoczesne rozwiązanie, po które najchętniej sięgają właściciele domów i mieszkań, w których w remontowanym pomieszczeniu jest jedno sufitowe przyłącze świetlne. Możliwość niemalże dowolnego zaaranżowania szyny sprawia, że za pomocą jednego przyłącza można korzystać z wielu punktów świetlnych. W ten sposób szyna z kilkoma reflektorkami może jednocześnie oświetlać stół w jadalni i witrynkę z zastawą stołową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Szyny oświetleniowe doskonale sprawdzają się też w pomieszczeniach o nietypowych kształtach. Jeśli wnęka sprawia, że lampa zawieszona na środku sufitu nie oświetla wszystkich zakamarków pokoju, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie szynowe, któremu można nadać różne kształty.

Projekt oświetlenia szynowego w domu

Każdy system szynowy składa się z wielu elementów, które łatwo do siebie dopasowywać, tak aby stworzyć konfigurację najlepiej dobraną do wnętrza i potrzeb osób, które korzystają z niego na co dzień. Same szyny można bez trudu ciąć. Do stworzenia całego systemu oświetlenia szynowego, poza szynami, mogą być potrzebne jeszcze m.in. maskownice, zasilacze, zaślepki, zawieszki i złącza, które pozwalają na zbudowanie układu np. w kształcie kwadratu, trójkąta albo litery U. Nie mniej ważne są specjalne lampy do szynoprzewodów. Aby stworzyć funkcjonalne oświetlenie sufitowe na szynach, należy precyzyjnie obmierzyć pomieszczenie i rozplanować wszystkie punkty świetlne. Po zamontowaniu systemu na suficie oprawy można dowolnie przesuwać po szynie.


Jeśli nie masz w planach dostosowywania systemu precyzyjnie do swojego domu lub mieszkania, możesz wybrać gotowe oświetlenie szynowe. U renomowanych producentów znajdziesz bogaty wybór zestawów dostępnych „od ręki”.

Przykład aranżacji mieszkania z szynami trójfazowymi

Oświetlenie jedno i trójfazowe

Oświetlenie szynowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, wyróżnione ze względu na sposób włączania punktów świetlnych – to szyny jednofazowe i trójfazowe. Na czym polega różnica między nimi? Zapalając włącznik szyny jednofazowej, włączysz od razu wszystkie punkty świetlne. To dobre rozwiązanie, gdy szukasz np. szyny tylko nad stół w jadalni, nad którym i tak w trakcie posiłku powinny się palić wszystkie lampy.


Z kolei szyny trójfazowe pozwalają i na oszczędność na rachunkach za prąd, i na zapalenie nastrojowego światła w sypialni lub salonie. Kiedy włączasz oświetlenie trójfazowe, masz dwie możliwości – zapalasz wszystkie punkty świetlne albo tylko wybrane. Lubicie całą rodziną oglądać filmy przy subtelnym oświetleniu? Zrezygnuj z włączania lampki blisko ekranu, a zapal tylko tę najbardziej oddaloną. Miej jednak na uwadze, że system trójfazowy wymaga odpowiedniej instalacji elektrycznej. Konieczne są pięciożyłowe przewody, dzięki którym punkty świetlne można łatwo podzielić na trzy strefy. Pierwsza i druga będą włączane dwoma odrębnymi włącznikami, a kiedy naciśniesz oba – zapalisz światło od razu w dwóch strefach.

Szyny podtynkowe i natynkowe

Każde z wymienionych rodzajów oświetlenia szynowego jest dostępne w wersji podtynkowej i natynkowej. Szyna podtynkowa to dobry wybór, jeśli nie chcesz, aby odznaczała się we wnętrzach. Świetnie sprawdzi się też w niższych pomieszczeniach i tych z podwieszanym sufitem. W jaki sposób montuje się szynę oświetleniową podtynkową? W suficie podwieszanym wykorzystuje się wolną przestrzeń między typowym sufitem a tym podwieszanym. System montowany do sufitu podwieszanego należy jednak uzupełnić o specjalną blaszkę montażową. Z kolei montaż w typowym suficie wymaga przygotowania w suficie rowka o wymiarach wybranej szyny podtynkowej.

Szyna natynkowa jest przytwierdzana bezpośrednio do sufitu. Takie oświetlenie dodaje wnętrzu charakteru i jest wyrazistym detalem aranżacyjnym. Możesz zdecydować się również na szynę oświetleniową wiszącą, którą montuje się do sufitu za pomocą np. linek stalowych.

Przykład aranżacji mieszkania z szynami magnetycznymi

Wygodne szyny magnetyczne

Szyny magnetyczne dają jeszcze więcej możliwości niż klasyczne. Wprawdzie w obu rodzajach można zmieniać położenie lampek, ale w szynach magnetycznych jest to znacznie łatwiejsze. Reflektorki LED, które najczęściej montuje się w omawianym typie oświetlenia, mocuje się, wykorzystując przyciąganie magnetyczne. Zarówno montaż, jak i przesuwanie opraw świetlnych w oświetleniu szynowym magnetycznym są zatem bardzo łatwe, a sam system zapewnia dużą elastyczność w aranżacji światła we wnętrzach.

Oświetlenie szynowe okiem projektanta wnętrz

Po system oświetlenia szynowego często sięgają architekci wnętrz. Cenią przede wszystkim jego elastyczność i możliwość niemalże dowolnej konfiguracji. System sprawdzi się doskonale we wnętrzach o różnym charakterze i kształcie, a zwłaszcza tam, gdzie potrzeba punktów świetlnych, których lokalizację łatwo zmieniać, tak samo jak kąt padającego z nich światła kierunkowego.

Szyny oświetleniowe to praktyczny i efektowny wybór m.in. w galeriach sztuki, muzeach i sklepach z produktami premium. Oświetlenie tego typu jest nowoczesne i minimalistyczne, dlatego jest częstym elementem wystroju restauracji, hoteli i sali konferencyjnych urządzonych w stylach industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym.

Szyny oświetleniowe mogą wzbogacić również domowe wnętrza. Można montować je na korytarzu, w łazience, garderobie, sypialni, pokoju dziecka, bibliotece, gabinecie, pokoju dziennym, jadalni i kuchni.

Ogromną zaletą szyn oświetleniowych jest łatwość zmiany opraw. Jeśli chcesz zamontować je w industrialnym gabinecie, sięgnij po czarne reflektorki. Zmiana wystroju wnętrza, np. w stylu skandynawskim, będzie wymagała jedynie wymiany opraw na jasne. W przypadku opraw podtynkowych nie musisz martwić się, że barwa szyny nie będzie pasowała do koloru nowych lamp.

Nowoczesny charakter szyn sprawia, że wiele osób, które planują urządzanie nowego domu albo remont mieszkania, patrzy na nie jak na oświetlenie idealne do minimalistycznych wnętrz. Bez wątpienia system szynowy wygląda efektownie w loftach albo nowoczesnych przestrzeniach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zawiesić je w jasnym salonie skandynawskim albo jadalni urządzonej w stylu paryskim. Sekret udanej aranżacji tkwi w wyborze pomiędzy szyną natynkową i podtynkową oraz zakupie reflektorków o odpowiednim wyglądzie i kolorystyce. Dla przykładu do stylu skandynawskiego pasują białe oprawy świetlne, a do paryskiego – złote lub czarne.

Zalety oświetlenia szynowego

Poznańska marka AZzardo idzie o krok dalej, oferując unikalny system oświetlenia szynowego TRACK w trzech barwach – białej, czarnej i złotej. Nie jest ważne, czy zdecydujesz się na zakup gotowego systemu, czy skompletujesz go samodzielnie – oświetlenie będzie spójne i dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach.

Jakie są najważniejsze zalety systemu oświetlenia szynowego TRACK? To przede wszystkim ogromna różnorodność opraw – od klasycznych reflektorków do lamp narożnych w kształcie litery L. Lampy AZzardo można dowolnie przesuwać wzdłuż szyny i obracać, tak aby snop światła podkreślał to, co chcesz pokazać gościom lub klientom.

Szynowe systemy oświetleniowe to bez wątpienia jedno z najnowocześniejszych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych rozwiązań. Warto wybrać system TRACK od AZzardo Lighting, który wielu zachwycił już wszechstronnością zastosowania i oszczędnością na rachunkach za prąd.