Szynoprzewody trójfazowe TRACK 3 LINE

Szyny trójfazowe dają możliwość budowana dużo bardziej zaawansowanych zestawów niż w przypadku szyn jednofazowych. Na widocznym obok schemacie przedstawione są przykładowe rozwiązania, w których zastosowane są np. elementy w kształcie litery T lub linie zbudowane pod niestandardowym kątem.

Możliwości systemu szynowego trójfazowego

W trójfazowych oświetleniowych systemach szynowych lampy podzielone mogą być na trzy różne sekcje, które da się niezależnie włączać i wyłączać. Wybór sekcji odbywa się za pomocą przełącznika ukrytego w obudowie lampy, dzięki czemu źródła światła z różnych sekcji mogą być umiejscowione na systemie szynowym naprzemiennie, w dowolnej kolejności.



System trójfazowy występuje w wersji natynkowej montowanej bezpośrednio do sufitu oraz w wersji podtynkowej. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne oraz profile o długościach 1m, 1.5m, 2m, 3m w przypadku wersji natynkowej oraz 1m, 1.5m, 2m i 3m w przypadku systemu podtynkowego.

Profile szyn można docinać w dowolnym miejscu oraz łączyć ze sobą. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie zestawu o precyzyjnie dopasowanej długości. Przewidzieliśmy również elementy niestandardowe, takie jak łączniki flex i adjustable, które pozwalają na montaż zestawów pod dowolnym katem.

Podobnie jak w przypadku systemów jednofazowych, zestawy kończymy dedykowanym elementem umieszczonym na końcu lub początku systemu.

Systemy trójfazowe dają możliwość budowana dużo bardziej zaawansowanych konfiguracji niż w przypadku szyn jednofazowych. Na widocznym obok schemacie przedstawione są przykładowe rozwiązania, w których zastosowane są np. elementy w kształcie litery T i linie zbudowane pod niestandardowym kątem.

Lewa, Prawa? O co w tym chodzi?

Wiele elementów systemu posiada informacje o stronie, na której należy je zastosować. Te same części oznaczone są jako prawa i lewa. Może to budzić zastanowienie i dla laika skompletowanie bardziej złożonego schematu, może w związku z tym wydawać się nieco skomplikowane. Poniższa grafika w prosty sposób wyjaśnia na czym polega reguła, którą należy się kierować. Najważniejszą rzeczą jest, aby dobierać elementy tak, aby miały uziemienie (srebrną blaszkę) po tej samej stronie co element z którym chcemy je połączyć. Właśnie o tym informują oznaczenie "prawa", "lewa". Tak więc jedyną zasadą jest to, aby uziemienie przebiegało dla sąsiadujących elementów zawsze z tej samej strony.

Na schemacie, wspomniane uziemienie przedstawione zostało za pomocą pomarańczowego koloru. Z pewnością bardzo rzadko zaprojektowany zostanie aż tak skomplikowany układ jak poniżej, jednak na jego przykładzie można zorientować się jak zastosowanie poszczególnych elementów determinuje stronę po której znajduje się uziemienie i jaki komponent należy w danej sytuacji zastosować.

Elemnty zasilające oznaczone są piorunem. Strony zestawu, które nie posiadają zasilania kończymy zaślepką.

W trójfazowych oświetleniowych systemach szynowych, w odróżnieniu od szynoprzewodów jednofazowych, elementy zasilające mogą znajdować się w dowolnym miejscu. Do wyboru mamy tzw. zasilania początkowe, końcowe i środkowe oraz elementy łączące typu L, T oraz X, które również mogą zasilać system. Do poprawnego działania gotowej konfiguracji szyn potrzebne jest tylko jedno źródło zasilania. Szyny zasilane są prądem AC 230V. Po podłączeniu poprawnie wpiętego elementu do prądu, zestaw będzie gotowy do pracy. Poniżej widoczne są łączniki, które mogą pełnić funkcję zasilającą.

Sposób montażu systemu trójfazowego

System trójfazowy montuje się  bezpośrednio do sufitu za pomocą kołków rozporowych lub w systemie podwieszanym za pomocą odpowiednich akcesoriów. W przypadku użycia na suficie typu g/k konieczne jest zastosowanie dystansu, do którego będziemy mocować szynę. Jest to element, który należy przewidzieć projektując zabudowę sufitową.